Cerkwie, pałace i pradawne lasy: ukraińskie zabytki z listy UNESCO zagrożone

Rosjanie prowadzą na Ukrainie wojnę totalną, atakują miasta i wioski. Płoną domy mieszkalne, szkoły, ale też cerkwie. Jaki los czeka bezcenne ukraińskie zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO?

Publikacja: 08.03.2022 15:52

Ławra Peczerska, bezcenny kompleks w Kijowie, jego historia sięga XI wieku.

Ławra Peczerska, bezcenny kompleks w Kijowie, jego historia sięga XI wieku.

Foto: Falin, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Zabytki, bezcenne obszary przyrodnicze i inne ciekawe obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO rozsiane są po całej Ukrainie. Wielu z tych miejsc grozi poważne niebezpieczeństwo, kilka znajduje się na terenie działań zbrojnych.

Obiekty w Ukrainie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

W Kijowie znajdują się dwa cenne zabytki. Pierwszym i bodaj najcenniejszym jest Sobór Mądrości Bożej zwany też Sofijskim. Wzniesiono go w XI wieku, u zarania chrześcijaństwa w Ukrainie. W XVII włoski architekt Octaviano Manciniego przebudował go w stylu barokowym.

Drugim obiektem jest klasztor – Ławra Peczerska. On również pochodzi z XI wieku i także przebudowano go w stylu barokowym. Według najnowszych doniesień żaden z tych zabytków jak dotąd nie uległ zniszczeniu, choć to niestety może ulec zmianie, bo pojawiają się informacje o zbliżającym się rosyjskim szturmie Kijowa.

Na liście UNESCO znajduje się też całe lwowskie Stare Miasto wraz z rynkiem z XIV wieku, które konserwatorzy zabytków i mieszkańcy zabezpieczają właśnie przed ewentualnym atakiem Rosjan. Ta najstarsza część Lwowa, obfituje w wiele budynków renesansowych, barokowych i klasycystycznych. Wśród nich znajdują się kamienice, świątynie różnych wyznań – i oczywiście Wysoki Zamek wraz z Podzamczem.

Czytaj więcej

Kijów: jedna z najpiękniejszych stacji metra w Europie stała się schronem

Dwa kolejne zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się w Czerniowcach w północnej Bukowinie, gdzie nie prowadzi się obecnie działań wojennych. Pierwszym obiektem jest rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji, drugi – Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza. Obydwa zabytki wzniesiono w XIX wieku.

Na zaanektowanym w 2014 roku Krymie znajduje się jeszcze jeden, niezwykle cenny obiekt, który na listę UNESCO trafił zaledwie rok wcześniej. To Chersonez Taurydzki, czyli Korsuń – starożytne miasto, które założono w VI w. p.n.e. jako kolonię Miletu.

W obrębie starożytnego kompleksu znajduje się między innymi teatr grecki, rzymska cytadela i kilka wczesnochrześcijańskich bazylik. To właśnie tam w 988 roku wielki książę kijowski Włodzimierz I Wielki przyjął chrzest – a po nim cała Ruś Kijowska.

Ukraina: drewniane cerkwie i pradawne lasy bukowe na liście UNESCO

Na Ukrainie znajduje się osiem drewnianych cerkwi, które trafiły na listę UNESCO. Znajdują się między innymi w Karpatach Wschodnich i na ziemi lwowskiej. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, najnowsze mają grubo ponad sto lat.

Świątyniami tymi są cerkwie: św. Michała Archanioła w Użoku, Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie, Świętej Trójcy w Żółkwi, Świętego Ducha w Rohatynie i Potyliczu, św. Jerzego w Drohobyczu, Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Wierbiążu Niżnym i Najświętszej Bogurodzicy w Matkowie. Większość z tych budynków wpisano na listę UNESCO W 2013 roku, razem z drewnianymi cerkwiami na terenie Polski.

Ciekawym obiektem jest Południk Struvego, a raczej jego fragment. Całość stanowi sieć 34 punktów pomiarowych z XIX wieku, która ciągnie się od Norwegii aż po Ukrainę. Jej celem było określenie kształtów i rozmiaru Ziemi. Na terenie Ukrainy znajduje się pięć punktów pomiarowych, między innymi w obwodzie żytomierskim i chmielnickim.

Na liście UNESCO znajdują się również pradawne i pierwotne lasy bukowe – również w Karpatach – a także wieś Stużycia w obwodzie zakarpackim, w pobliżu której znajduje się bukowy las pierwotny. Takie same formacje leśne mamy w Bieszczadach.

Na szczęście żaden z powyższych obiektów jak dotąd nie ucierpiał w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czy przynajmniej część z bezcennych zabytków jest bezpieczna? Na to pytanie z całą pewnością będzie można odpowiedzieć dopiero po ustaniu działań zbrojnych.

Zabytki, bezcenne obszary przyrodnicze i inne ciekawe obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO rozsiane są po całej Ukrainie. Wielu z tych miejsc grozi poważne niebezpieczeństwo, kilka znajduje się na terenie działań zbrojnych.

Obiekty w Ukrainie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Miejsca
Scampia: wstydliwy sekret Neapolu. Dlaczego „miasto idealne” poniosło klęskę?
Miejsca
Gigant przejmuje tereny w słynnym regionie winiarskim. Oskarżenia o feudalizm
Miejsca
Nowy trend w świecie podróży. Norwegia stanie się hitem wśród turystów
Miejsca
Rusza Wielkie Muzeum Egipskie. Jak wyglądają wnętrza za miliard dolarów?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”