Cerkwie, pałace i pradawne lasy: ukraińskie zabytki z listy UNESCO zagrożone

Rosjanie prowadzą na Ukrainie wojnę totalną, atakują miasta i wioski. Płoną domy mieszkalne, szkoły, ale też cerkwie. Jaki los czeka bezcenne ukraińskie zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO?

Publikacja: 08.03.2022 15:52

Ławra Peczerska, bezcenny kompleks w Kijowie, jego historia sięga XI wieku.

Ławra Peczerska, bezcenny kompleks w Kijowie, jego historia sięga XI wieku.

Foto: Falin, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Zabytki, bezcenne obszary przyrodnicze i inne ciekawe obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO rozsiane są po całej Ukrainie. Wielu z tych miejsc grozi poważne niebezpieczeństwo, kilka znajduje się na terenie działań zbrojnych.

Obiekty w Ukrainie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

W Kijowie znajdują się dwa cenne zabytki. Pierwszym i bodaj najcenniejszym jest Sobór Mądrości Bożej zwany też Sofijskim. Wzniesiono go w XI wieku, u zarania chrześcijaństwa w Ukrainie. W XVII włoski architekt Octaviano Manciniego przebudował go w stylu barokowym.

Drugim obiektem jest klasztor – Ławra Peczerska. On również pochodzi z XI wieku i także przebudowano go w stylu barokowym. Według najnowszych doniesień żaden z tych zabytków jak dotąd nie uległ zniszczeniu, choć to niestety może ulec zmianie, bo pojawiają się informacje o zbliżającym się rosyjskim szturmie Kijowa.

Na liście UNESCO znajduje się też całe lwowskie Stare Miasto wraz z rynkiem z XIV wieku, które konserwatorzy zabytków i mieszkańcy zabezpieczają właśnie przed ewentualnym atakiem Rosjan. Ta najstarsza część Lwowa, obfituje w wiele budynków renesansowych, barokowych i klasycystycznych. Wśród nich znajdują się kamienice, świątynie różnych wyznań – i oczywiście Wysoki Zamek wraz z Podzamczem.

Czytaj więcej

Kijów: jedna z najpiękniejszych stacji metra w Europie stała się schronem

Dwa kolejne zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się w Czerniowcach w północnej Bukowinie, gdzie nie prowadzi się obecnie działań wojennych. Pierwszym obiektem jest rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji, drugi – Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza. Obydwa zabytki wzniesiono w XIX wieku.

Na zaanektowanym w 2014 roku Krymie znajduje się jeszcze jeden, niezwykle cenny obiekt, który na listę UNESCO trafił zaledwie rok wcześniej. To Chersonez Taurydzki, czyli Korsuń – starożytne miasto, które założono w VI w. p.n.e. jako kolonię Miletu.

W obrębie starożytnego kompleksu znajduje się między innymi teatr grecki, rzymska cytadela i kilka wczesnochrześcijańskich bazylik. To właśnie tam w 988 roku wielki książę kijowski Włodzimierz I Wielki przyjął chrzest – a po nim cała Ruś Kijowska.

Ukraina: drewniane cerkwie i pradawne lasy bukowe na liście UNESCO

Na Ukrainie znajduje się osiem drewnianych cerkwi, które trafiły na listę UNESCO. Znajdują się między innymi w Karpatach Wschodnich i na ziemi lwowskiej. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, najnowsze mają grubo ponad sto lat.

Świątyniami tymi są cerkwie: św. Michała Archanioła w Użoku, Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie, Świętej Trójcy w Żółkwi, Świętego Ducha w Rohatynie i Potyliczu, św. Jerzego w Drohobyczu, Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Wierbiążu Niżnym i Najświętszej Bogurodzicy w Matkowie. Większość z tych budynków wpisano na listę UNESCO W 2013 roku, razem z drewnianymi cerkwiami na terenie Polski.

Ciekawym obiektem jest Południk Struvego, a raczej jego fragment. Całość stanowi sieć 34 punktów pomiarowych z XIX wieku, która ciągnie się od Norwegii aż po Ukrainę. Jej celem było określenie kształtów i rozmiaru Ziemi. Na terenie Ukrainy znajduje się pięć punktów pomiarowych, między innymi w obwodzie żytomierskim i chmielnickim.

Na liście UNESCO znajdują się również pradawne i pierwotne lasy bukowe – również w Karpatach – a także wieś Stużycia w obwodzie zakarpackim, w pobliżu której znajduje się bukowy las pierwotny. Takie same formacje leśne mamy w Bieszczadach.

Na szczęście żaden z powyższych obiektów jak dotąd nie ucierpiał w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czy przynajmniej część z bezcennych zabytków jest bezpieczna? Na to pytanie z całą pewnością będzie można odpowiedzieć dopiero po ustaniu działań zbrojnych.

Miejsca
Gigant przejmuje tereny w słynnym regionie winiarskim. Oskarżenia o feudalizm
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Miejsca
Nowy trend w świecie podróży. Norwegia stanie się hitem wśród turystów
Miejsca
Rusza Wielkie Muzeum Egipskie. Jak wyglądają wnętrza za miliard dolarów?
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Miejsca
Atrakcja turystyczna Podhala wśród najciekawszych w Europie. „Nie dla amatorów”
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej