Wśród generacji Z rośnie nowy typ milionerów. Błyskawiczna kariera w ciągu roku

Generacja Z oraz milenialsi przyczyniają się do powstania nowego rodzaju milionerów. Co ich wyróżnia? Przede wszystkim – źródło bogactwa, którym w tym przypadku są kryptowaluty. O błyskawicznym rozwoju zjawiska kryptomilionerów piszą analitycy firmy Henley & Partners, a o zainteresowaniu młodych ludzi inwestycjami w kpypto – wielu innych ekspertów.

Publikacja: 06.09.2024 10:42

Zdaniem ekspertów z firmy Henley & Partners, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy liczba kryptomilio

Zdaniem ekspertów z firmy Henley & Partners, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy liczba kryptomilionerów na świecie wzrosła aż o 95 procent.

Foto: Dmitry Vechorko Unsplash

Eksperci zauważają, że w ostatnim roku liczba „kryptomilionerów” powiększyła się na świecie o prawie sto procent. Jak wskazuje nazwa nowego pokolenia milionerów, źródłem ich bogactwa są inwestycje w kryptowaluty.

Na świecie przybywa kryptomilionerów. Na czym zarabiają?

Kryptowaluty to jeden z najbardziej zmiennych, a co za tym idzie – najbardziej ryzykownych aktywów inwestycyjnych. Mimo to inwestowanie w kryptowaluty przyniosło wielu osobom ogromne zyski, często liczone w milionach dolarów.

Czytaj więcej

Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów

Zdaniem ekspertów z firmy konsultingowej Henley & Partners, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy liczba kryptomilionerów na świecie wzrosła aż o 95 procent. Obecnie jest około 172 tysięcy osób posiadających równowartość ponad miliona dolarów w kryptowalutach.

Sporą część tego grona stanowią milionerzy, których fortuny opierają się wyłącznie na bitcoinie. Osób tych eksperci z Henley & Partners naliczyli około 85 tysięcy – aż o 111 procent więcej niż w 2023 roku. Na przestrzeni ostatniego roku aż o 89 procent wzrosła też globalna wartość rynku kryptowalut – do kwoty 2,3 biliona dolarów.

Imponujące wyniki notują też kryptomilionerzy posiadający w kryptowalutach sto milionów dolarów i więcej. W porównaniu z rokiem 2023 ta grupa na świecie powiększyła się aż o 79 procent i liczy obecnie 325 osób. Z kolei kryptomiliarderów przybyło o 27 procent, tę grupę tworzy 28 osób.

Co ważniejsze – można zakładać, że liczba bardzo zamożnych osób, które swój majątek zbudowały na inwestycjach w kryptowaluty, będzie rosnąć. Z obliczeń ekspertów z Henley & Partners wynika, że na całym świecie jest około 560 milionów kryptoinwestorów, czyli aż o 32 procent więcej niż przed rokiem.

Kryptowaluty przyciągają młodych ludzi

Znaczącą część grona kryptoinwestorów stanowią przedstawiciele najmłodszych pokoleń, którzy poszukują nowych możliwości wzbogacenia się. Z ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą YouGov na zlecenie firmy brokerskiej Bitpanda wynika, że większość europejskich kryptoinwestorów stanowią milenialsi (czyli osoby w wieku od 28 do 43 lat) oraz osoby z pokolenia Z (w wieku od 18 do 27 lat).

Badanie przeprowadzono w pięciu europejskich krajach: Szwajcarii, Austrii, Francji, Niemczech i we Włoszech. Największą popularnością kryptowaluty cieszą się w Szwajcarii (posiada je aż 23 procent populacji tego kraju), za nią plasują się kolejno Austria (18 procent), Francja (14 procent), Niemcy (11 procent) oraz Włochy (9 procent).

We wszystkich tych krajach średnio 24 procent kryptoinwestorów stanowią milenialsi, zaś 19 procent – przedstawiciele pokolenia Z. Największy udział osoby te mają w Szwajcarii, gdzie milenialsi stanowią 32 procent osób inwestujących w kryptowaluty, zaś „Zetki” – 29 procent, ranking pozostałych krajów wygląda identycznie jak powyżej.

Młodzi ludzie wykazują dość duży optymizm w kwestii potencjału inwestycyjnego kryptowalut. Z ankiety YouGov wynika, że 29 procent respondentów w wieku poniżej 43 lat planuje w nadchodzącym roku zainwestować w kryptoaktywa.

Eksperci są zgodni co do tego, że wzrost zaufania do tego rodzaju inwestycji wynika z wprowadzenia w ostatnich miesiącach prawnych regulacji rynku kryptowalut w Unii Europejskiej (rozporządzenie MiCA) i w Stanach Zjednoczonych. Ich celem jest upłynnienie handlu kryptoaktywami, a także uczynienie go bardziej przejrzystym.

Eksperci zauważają, że w ostatnim roku liczba „kryptomilionerów” powiększyła się na świecie o prawie sto procent. Jak wskazuje nazwa nowego pokolenia milionerów, źródłem ich bogactwa są inwestycje w kryptowaluty.

Na świecie przybywa kryptomilionerów. Na czym zarabiają?

Pozostało 92% artykułu
Ludzie
Stworzyła polską markę luksusową. „Projektantką zostałam trochę przez przypadek”
Ludzie
Polska architektka w Dubaju: nie dostaję próśb od klientów o złote żyrandole
Ludzie
Najbogatsza kobieta na świecie zdetronizowana. Triumf słynnej rodziny z USA
Ludzie
Pokolenie „małych sukcesów”: dlaczego generacja Z nie chce iść w ślady rodziców?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ludzie
Jannik Sinner: tenisista numer 1 na świecie stał się królem „cichego luksusu”