Amerykańska organizacja PETA powstała w 1980 roku, aby walczyć o prawa zwierząt i przeciwdziałać okrucieństwu wobec nich w różnych gałęziach przemysłu.
Od kilku dekad aktywiści z PETA atakują branżę mody za wykorzystanie nieetycznie pozyskiwanych surowców, takich jak futra czy skóry. Walka z używaniem futer zakończyła się sukcesem, ale to nie znaczy, że PETA zamierza składać broń. Teraz aktywiści na celownik wzięli wełnę – surowiec, który w świadomości większości konsumentów i konsumentek jest produktem ekologicznym i etycznym.
PETA: nowa kampania aktywistów walczących o prawa zwierząt
Zanim aktywiści PETA zaczną protestować w jakiejś sprawie, dokonują anonimowych inspekcji w miejscach, w których wykorzystuje się zwierzęta do produkcji różnego rodzaju wyrobów, a także żywności. Jedną ze sfer, w której aktywni są członkowie tej organizacji, jest branża mody.
Czytaj więcej
Indyjskie szkoły nie będą odtąd uczyć dzieci poniżej 16. roku życia o układzie okresowym pierwiastków. To ma odciążyć przepracowanych uczniów. Wcześniej z programu nauczania usunięto m.in. fragmenty o teorii ewolucji – informuje magazyn „Nature”.
Jak dotąd aktywistom udało się wpłynąć na wiele czołowych domów mody, aby te zrezygnowały z używania futer i skór egzotycznych zwierząt do produkcji swoich ubrań i akcesoriów. Dzięki inspekcjom udowodniono bowiem szereg przypadków okrucieństwa wobec zwierząt, z których pozyskuje się ten surowiec.