Podczas międzynarodowego szczytu Change Now, który odbywał się pod koniec maja w Paryżu, liderzy z całego świata dyskutowali na temat najbardziej palących problemów dotyczących ochrony środowiska. Jednym z nich jest zjawisko tak zwanej „szybkiej mody” – tanich ubrań niskiej jakości, których produkcja szkodzi środowisku i społecznościom, w których ulokowano fabryki. Rzeszów znalazł się w gronie dziesięciu europejskich miast, które zadeklarowały walkę przeciwko wyniszczającej przyrodę działalności marek produkujących tanie ubrania.
Polskie miasta na szczycie ChangeNow
ChangeNow to założone w 2017 społeczne przedsiębiorstwo, którego działalność skupia się na opracowywaniu rozwiązań wspierających szeroko pojęty zrównoważony rozwój. Organizacja zajmuje się takimi kwestiami dotyczącymi klimatu, bioróżnorodności, surowców i inkluzywności społecznej.
Co roku ChangeNow organizuje trzydniowy szczyt z udziałem aktywistów, polityków (w tym prezydentów i burmistrzów miast), przedsiębiorców i innych wpływowych osób. Celem jest opracowywanie wspólnych strategii zrównoważonego rozwoju w czterech powyższych sferach.
Czytaj więcej
Po potężnym kryzysie wizerunkowym z 2022 roku, dom mody Balenciaga znalazł się w tarapatach. Potrzebna była zmiana, która odciągnie uwagę od oskarżeń o promowanie pedofilii. Balenciaga przypuściła ofensywę wizerunkową. Jej efekty zobaczyliśmy w Cannes.
Jeden z takich planów, o których dyskutowano w trakcie szczytu ChangeNow 2023 w Paryżu, dotyczy przeciwdziałania skutkom nadprodukcji ubrań. Mianem „szybkiej mody” (ang. fast fashion) określa się model przemysłowej produkcji i sprzedaży ogromnych ilości ubrań, obuwia i akcesoriów, której skala przewyższa popyt na te wyroby.