„Brąz to nowa czerń”. To będzie najmodniejszy kolor w aranżacjach wnętrz

Po okresie królowania wyrazistych, mocnych kolorów, najwyraźniej chcemy nieco odpocząć wśród bardziej stonowanych barw. W tym sezonie do wnętrz ponownie wkracza brąz.

Publikacja: 27.07.2022 12:06

Brąz nie krzyczy, za to wprowadza do wnętrz ciepło i daje poczucie przytulności.

Brąz nie krzyczy, za to wprowadza do wnętrz ciepło i daje poczucie przytulności.

Foto: Zero Take

W ubiegłym roku brąz wyłonił się na jeden z najmodniejszych kolorów w świecie mody. Rok później rozgościł się również we wnętrzach, wypierając wszędobylskie szarości. Brąz daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju i bliskości z naturą, a przy tym jest niesamowicie szykowny.

Mniej kolorów, więcej spokoju

Wielu obserwatorów trendów wnętrzarskich już wiosną tego roku zapowiadało, że głębokie, ciepłe odcienie czekolady, espresso, kawy z mlekiem czy orzecha laskowego wezmą szturmem nasze wnętrza. Skąd ten zwrot w stronę takiej kolorystyki? Być może mamy już odrobinę dosyć krzykliwych odcieni w duchu maksymalizmu i sentymentalnych powrotów do estetyki minionych dekad.

W odróżnieniu od modnych elektrycznych błękitów, czerwieni czy fuksji, brąz nie krzyczy. Zamiast tego, wprowadza do wnętrza ciepło i daje efekt przytulności. Jednocześnie jest na tyle wyrazisty, że – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – wnętrze utrzymane w brązowej tonacji wcale nie musi być nudne.

Czytaj więcej

Design zamiast złomu: Szwedzi tworzą meble ze starych hulajnóg elektrycznych

Choć aranżacyjny maksymalizm na dłuższą metę może trochę męczyć, to trudno mówić o odrodzeniu się „tradycyjnego” minimalizmu, w którym przeważają puste przestrzenie oraz ascetyczna biel i szarości. We wnętrzach w tym stylu brąz pozwala uzyskać efekt minimalizmu „z duszą”.

Eksperci proponują wzmocnienie tego ciepłego, immersyjnego efektu zastosowaniem teksturalnych tkanin w odcieniach brązu. Mowa na przykład o aksamitnych obiciach mebli, welurowych albo grubo tkanych kocach i dywanach, a także poduszkach ze strukturalną poszewką. Brzmi luksusowo? Z głębokimi odcieniami brązu ten efekt jest wyjątkowo łatwy do osiągnięcia.

Elegancja i bliskość natury

Niesłabnącym wnętrzarskim trendem jest biofilia. Polega na wprowadzaniu do wnętrza dużej ilości roślin i roślinnych motywów – na przykład na ścianach, tekstyliach i innych elementach dekoracyjnych. Brąz doskonale wpisuje się w ten trend.

Skłanianie się ku brązowej kolorystyce wynika też zapewne z tęsknoty za kontaktem z naturą. W dobie coraz to nowych, niezbyt wesołych wiadomości na temat kondycji naszej planety chcemy wpuścić do domu naturę w takim stopniu, jak to tylko możliwe. Nawet jeżeli to będą tylko naśladujące ją kolory.

W odróżnieniu od szarości, brąz to naturalny – nomen omen – towarzysz zieleni, zwłaszcza w przyrodzie. Chodzi przy tym nie tylko o wyeksponowanie naturalnego koloru drewna lub materiałów drewnopodobnych, ale też o malowanie na brązowo ścian i dodawanie do aranżacji tekstyliów w odcieniach brązu – oczywiście najlepiej z naturalnych materiałów.

Brąz jest też niezwykle elastyczny, jeżeli chodzi o zestawianie go z innymi barwami. Idąc tropem drewna, oczywistym jest, że pasuje do niego każdy występujący w przyrodzie kolor. Brąz to zresztą bardzo wdzięczne tło dla barw, które na palecie kolorów leżą od niego dość daleko – na przykład fiołkowego fioletu, jasnych różów i błękitów, chabru czy krwistej czerwieni.

Jest też w brązie coś ponadczasowego – wiadomo, że odpowiednio dobrany, będzie wyglądał dobrze niezależnie od mody. W obliczu turbulentnych czasów, w których żyjemy, za potrzebą wprowadzania do wnętrz łagodnej, kojącej zmysły brązowej kolorystyki przemawia być może nasza podskórna potrzeba bycia osadzonym w bezpiecznym, stałym otoczeniu.

W ubiegłym roku brąz wyłonił się na jeden z najmodniejszych kolorów w świecie mody. Rok później rozgościł się również we wnętrzach, wypierając wszędobylskie szarości. Brąz daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju i bliskości z naturą, a przy tym jest niesamowicie szykowny.

Mniej kolorów, więcej spokoju

Pozostało 90% artykułu
Design
Bar w browarze Janusza Palikota powalczy o tytuł najładniejszego na świecie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Design
Warszawski bar wśród najpiękniejszych w Europie. Prestiżowa nagroda za wnętrza
Design
Ikea traci swoje laboratorium innowacji. To tu opracowano klopsiki przyszłości
Design
Plastik, który stał się trendem wnętrzarskim. Wielka kariera sztucznych roślin
Design
Oto pierwsza projektantka kierowana przez sztuczną inteligencję. „Mam uczucia”
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej