Gotyk, maksymalizm i mnóstwo zieleni: tak będziemy mieszkać w 2022 roku

W 2022 roku będziemy chcieli wprowadzić do swoich domów jeszcze więcej zieleni, wzorów i kolorów. Jedno jest pewne: minimalizm już nam się znudził.

Publikacja: 23.12.2021 12:13

Zieleń domowa stała się jednym z najpopularniejszych trendów ostatnich miesięcy.

Zieleń domowa stała się jednym z najpopularniejszych trendów ostatnich miesięcy.

Foto: Spacejoy

Najmodniejsze wystroje wnętrz oscylują wokół roślin, naturalnych materiałów i wyrazistych dekoracji. Tak wynika ze wspólnego raportu serwisów Airbnb i TikToka.

Trendy wnętrzarskie na 2022 rok: jeszcze bliżej natury

W jakich wnętrzach najchętniej będziemy chcieli spędzać czas? Aby to sprawdzić, serwisy Airbnb i TikTok połączyły siły i zebrały najpopularniejsze style wnętrzarskie, które – zdaniem autorów raportu – zdefiniują wystrój naszych wnętrz w nadchodzącym roku.

Dane skompletowano na podstawie hashtagów na TikToku, które były najpopularniejsze w okresie między październikiem 2020 a październikiem 2021 roku. Analitycy Airbnb wyróżnili z kolei elementy wystroju wnętrz, które najczęściej pojawiały się w mieszkaniach wystawionych w tych serwisie.

Czytaj więcej

Very Peri: oto kolor roku 2022. Przygotujcie się na inwazję fioletu

Jak wynika z analiz, jednym z najsilniejszych trendów, który z pewnością pozostanie z nami na dłużej, jest umiłowanie wnętrz pełnych roślin. Na TikToku hasztag #PlantTok zanotował w ciągu ostatniego roku ponad półtora miliarda odsłon. Najpopularniejszymi frazami były między innymi „zieleń”, „rośliny”, „rośliny domowe” czy „rośliny doniczkowe”. Wśród tych ostatnich prym wiodła oczywiście niezwykle modna monstera.

Wraz z modą na żywe rośliny we wnętrzach idzie w parze trend na ekologiczny sposób prowadzenia domu. TikTok zanotował ogromne zainteresowanie zagadnieniem „zero waste”. Również na Airbnb pojawiło się bardzo dużo domów, które deklarowały funkcjonowanie w zrównoważony sposób.

Z dwoma powyższymi kierunkami wiąże się także modny od kilku sezonów trend „cottagecore”, który zarówno na TikToku, jak i Airbnb, trzyma się bardzo mocno. Tworzą go romantyczne, rustykalne wnętrza, pełne rękodzieła oraz naturalnych tkanin ozdobionych kwiatowymi printami i haftami.

Modne wnętrza na 2022 rok: bogactwo i odrobina nostalgii

Co to znaczy „na bogato”? Zdecydowanie nie chodzi o już chyba nieco wyeksploatowany styl glamour. Maksymalizm definiuje eklektyczna stylistyka według maksymy „more is more”. Wnętrza wypełniają unikatowe meble i przedmioty, które oddają osobowość jego właściciela. Do tego bogato tkane materiały, odważne printy i echa stylu glamour w postaci mięsistych tkanin jak welur czy aksamit.

Wśród użytkowników TikToka i Airbnb wyłoniła się także silna grupa miłośników stylu gotyckiego. Przesycony głębokimi, ciemnymi barwami i antycznymi meblami, wiąże się z pewnym modowo-lifestyle’owym minitrendem o nazwie „goblincore”. Ten z kolei obraca się wokół mrocznej strony przyrody z elementami fantastyki. Fani takiej estetyki (głównie młodzi ludzie) szukali inspiracji pod hasłami „baśniowy”, „gotycki”, „czarodziejski” czy „osobliwy”.

Wydaje się, że ucieczka od prozaicznej rzeczywistości była i jest bardzo silną tendencją wśród osób szukających wnętrzarskich inspiracji. Udowadnia to kolejny, bardziej pogodny niż styl gotycki i bardzo pojemny trend. Autorzy raportu określili go jako „eklektyczną nostalgię”. Tworzy ją wszystko, co charakterystyczne dla designu minionych dekad: od psychodelii lat 60. i 70. po wyrazistą stylistykę lat 80.

Również nostalgią przepełniony jest trend o nazwie „grand millenial”. Stanowi on ukłon w stronę vintage’owej stylistyki, którą można jeszcze czasem znaleźć w domach naszych dziadków. Na Airbnb taki styl reprezentuje ponad 14 tysięcy domów. Zdaniem autorów raportu w 2022 roku będziemy go adaptować za pomocą takich elementów jak wzorzyste tapety, serwetki robione na szydełku czy przedmioty z wikliny.

O ile w 2021 roku aranżowaliśmy swoje domy tak, aby pomieściły przestrzeń prywatną i zawodową, to w 2022 roku zajmiemy się jego ozdabianiem, aby nadać im osobisty, wyjątkowy charakter. Jak wynika z raportu, poszczególne pory roku i święta są dla nas ważną inspiracją. TokTok regularnie zalewają inspiracyjne filmiki na temat sezonowych ozdób, zaś na Airbnb znalazło się ponad 90 tysięcy mieszkań utrzymanych w klimatach jesieni, Hallowen czy świąt Bożego Narodzenia.

Źródło: Airbnb

Najmodniejsze wystroje wnętrz oscylują wokół roślin, naturalnych materiałów i wyrazistych dekoracji. Tak wynika ze wspólnego raportu serwisów Airbnb i TikToka.

Trendy wnętrzarskie na 2022 rok: jeszcze bliżej natury

Pozostało 95% artykułu
Design
Bar w browarze Janusza Palikota powalczy o tytuł najładniejszego na świecie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Design
Warszawski bar wśród najpiękniejszych w Europie. Prestiżowa nagroda za wnętrza
Design
Ikea traci swoje laboratorium innowacji. To tu opracowano klopsiki przyszłości
Design
Plastik, który stał się trendem wnętrzarskim. Wielka kariera sztucznych roślin
Design
Oto pierwsza projektantka kierowana przez sztuczną inteligencję. „Mam uczucia”
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej