Prezenty zapakowane w papier podarunkowy wyglądają kolorowo i efektownie, ale to wyjątkowo mało ekologiczny sposób ich pakowania. Co roku, w okolicach świąt, marnujemy ogromne ilości papieru, który po odpakowaniu prezentów ląduje w koszu na śmieci. Trudno o przykład bardziej bezsensownej ekologicznie czynności.
Coraz trudniej jest ignorować temat i udawać, że marnowanie surowców nie jest poważnym problemem. Chcemy celebrować wręczanie prezentów, ale potrzebujemy rozwiązań, które pozwolą robić to w sposób mniej szkodzący Ziemi.
W kulturze Japonii opakowanie jest równie ważne – o ile nie ważniejsze – od samego prezentu. Z pewnością po wyjęciu z niego podarunku nie ląduje ono na śmietniku. Japończycy dawno temu znaleźli sposób na to, by opakowanie stało się przedmiotem wielokrotnego użytku, przydatnym na co dzień.
Furoshiki: sposób na bardziej ekologiczne święta
Wręczanie prezentów, jak wiele innych czynności w kulturze Japonii, jest silnie zrytualizowane. Przykłady? Prezent należy wręczać i przyjmować, trzymając go obydwiema rękami, co ma podkreślić szacunek wobec drugiej osoby. Z kolei w złym tonie jest natychmiastowe przyjęcie prezentu – należy uprzejmie odmówić jego przyjęcia, ale nie więcej niż trzy razy.
Czytaj więcej
Panettone to daleki kuzyn keksu. To bogate i niezwykle trudne w przyrządzeniu ciasto z bakaliami pochodzi z Włoch, jednak zyskało popularność na całym świecie – również w Polsce. Coraz częściej kupujemy panettone na Wigilię.