W ostatnim czasie, nawet przy okazji świąt, furorę robią koreańskie ciasteczka karmelowe, które rozsławił serial „Squid Game”. To jednak panettone jest ciastem, o którym już na długo przed świętami marzą miłośnicy dobrych wypieków.
Panettone: włoskie ciasto świąteczne, które podbija świat
Panettone to pochodzące z Mediolanu ciasto, które od XVIII wieku tradycyjnie wypieka się w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jego nazwa oznacza „duży chleb”. Z Włoch sława panettone rozprzestrzeniła się na cały świat, a szczególnie mocno ukochali sobie to ciasto Amerykanie.
Czytaj więcej
Czy choinka sztuczna jest bardziej przyjazna dla środowiska niż świerk czy jodła z lasu? Intuicja podpowiada, że mniej szkodzimy rezygnując z wycinania żywego drzewka. Jak jest naprawdę?
Można powiedzieć, że panettone to swego rodzaju keks, tylko wyniesiony na wyższy poziom. I to dosłownie, bo ciasto jest znacznie wyższe niż to, które Polacy znają pod nazwą „keks”. Jego przyrządzenie wymaga przy tym niezwykłej dyscypliny i precyzji. W zasadzie osiągnięcie idealnego efektu udaje się jedynie bardzo doświadczonym piekarzom.
Z tradycyjnym keksem łączy panettone rozmaitość bakalii, które dodaje się do ciasta. Dochodzą do tego kawałeczki czekolady i kandyzowane owoce. Kształt panettone przywodzi z kolei skojarzenia z tradycyjną polską babką drożdżową. Od naszego wypieku odróżnia go jednak niezwykle lekka konsystencja. Idealne panettone jest przy tym bogate i wilgotne – dzięki dużej zawartości żółtek, masła i bakalii.