Diamenty zrobione z CO2: startup jubilerski pokazał pierwszą kolekcję biżuterii

Aether Diamonds, startup z branży jubilerskiej, zaprezentował swoją pierwszą kolekcję luksusowej biżuterii. Diamenty, które w niej wykorzystano, wyprodukowano z dwutlenku węgla pozyskanego z atmosfery. Czy to przełom w świecie biżuterii?

Publikacja: 12.08.2022 15:01

Każdy karat diamentu pozyskanego z kopalni to emisja ok. 60 kilogramów CO2 – twierdzą założyciele Ae

Każdy karat diamentu pozyskanego z kopalni to emisja ok. 60 kilogramów CO2 – twierdzą założyciele Aether Diamonds. Ich technologia pochłania dwutlenek węgla z atmosfery.

Foto: Aether

Startupy technologiczne w świecie luksusowej biżuterii to zjawisko niezwykle rzadkie. W ostatnich latach to zaczęło się jednak zmieniać. Impulsem było opracowanie i wdrożenie technologii produkcji diamentów w warunkach laboratoryjnych.

Aether Diamonds, amerykański startup z branży jubilerskiej, rozwija własną metodę produkcji diamentów. Powstają one w laboratorium z dwutlenku węgla przechwyconego z atmosfery.

Jak to się odbywa? Najpierw pozyskuje się dwutlenek węgla z atmosfery. W kolejnym kroku następuje synteza dwutlenku węgla do węglowodoru, który umieszcza się w specjalnym reaktorze. Po kilku tygodniach procesów chemicznych powstaje krystalicznie czysty diament. W ostatniej fazie następuje cięcie, szlifowanie i oprawianie diamentu w pracowni jubilerskiej.

Technologia stosowana przez Aether Diamonds jest bardzo ciekawa, także dlatego, że wykorzystywanie CO2 z atmosfery pozwala szefostwu firmy całkiem realnie myśleć o uzyskaniu statusu przedsiębiorstwa „carbon negative”, a więc takiego, które niejako oczyszcza środowisko zamiast je zanieczyszczać. 

Diamenty z dwutlenku węgla

Aspekt ekologiczny ma ogromne znaczenie – firma chwali się, że produkcja diamentów wymaga o połowę mniej energii niż jest niezbędne do ich wydobycia w kopalni. Aether Diamonds zużywa też bez porównania mniej wody. No i rzecz najważniejsza: w swoim procesie produkcji amerykański startup usuwa z atmosfery dwutlenek węgla podczas gdy, zdaniem przedstawicieli Aether Diamonds, każdy karat oznacza emisję ponad 60 kilogramów CO2.  

Aether Diamonds właśnie zrobił ważny krok na drodze do tego, by stać się firmą jubilerską, a nie tylko startupem: zaprezentowano bowiem Bombé Collection, pierwszą autorską kolekcję luksusowej biżuterii marki Aether, wykorzystującą diamenty produkowane z CO2.

Czy diamenty laboratoryjne to przyszłość branży jubilerskiej?

Producenci diamentów laboratoryjnych mają w obecnych czasach spore szanse na sukces. W ostatnim czasie bowiem branża jubilerska stanęła w obliczu kryzysu. Firma De Beers, jeden z największych producentów diamentów, w ostatnim czasie znacząco podwyższyła ceny kamieni pozyskiwanych w kopalniach.

Czytaj więcej

Czas na biżuterię kinetyczną: piękne ozdoby to za mało, chcemy się nimi bawić

Początkiem zmian cen na rynku były sankcje Zachodu, które dotknęły kontrolowaną przez rosyjski rząd firmę Alrosa, potentata na rynku diamentów. Efekty sankcji odczuła branża jubilerska, tracąc bardzo istotne źródło diamentów. Alrosa odpowiada bowiem za około jedną trzecią globalnych dostaw tych kamieni.

Inne firmy, nawet taki gigant jak De Beers, nie są w stanie zaopatrzyć firm jubilerskich w odpowiednią ilość diamentów. Diamenty stały się jeszcze rzadszym dobrem, dzięki czemu dla producentów diamentów laboratoryjnych powstała atrakcyjna nisza do zapełnienia.

Choć akurat w przypadku luksusowych produktów marki Aether nie można mówić o przystępnych cenach, to diamenty laboratoryjne są znacznie tańsze od swoich naturalnych odpowiedników. Z tego powodu tańsza jest też sama biżuteria. Laboratoryjna produkcja diamentów jest też bardziej etyczna, co przekonuje do niej coraz większe grono klientów.

Startupy technologiczne w świecie luksusowej biżuterii to zjawisko niezwykle rzadkie. W ostatnich latach to zaczęło się jednak zmieniać. Impulsem było opracowanie i wdrożenie technologii produkcji diamentów w warunkach laboratoryjnych.

Aether Diamonds, amerykański startup z branży jubilerskiej, rozwija własną metodę produkcji diamentów. Powstają one w laboratorium z dwutlenku węgla przechwyconego z atmosfery.

Pozostało 89% artykułu
Biżuteria
Największy na świecie producent biżuterii robi rewolucję. Koniec złota z kopalni
Biżuteria
Wyjątkowy design i szlachetne rzemiosło: najlepsza oprawa dla diamentów
Biżuteria
Polacy w czołówce narodów, które kochają biżuterię. Przegrywamy tylko z Czechami
Biżuteria
Światowy potentat rezygnuje z diamentów laboratoryjnych. Są zbyt tanie
Biżuteria
Rosjanie wydobyli rekordowo duży diament. Należy do firmy objętej sankcjami