Słynne studio architektoniczne przyznaje: u nas projektuje sztuczna inteligencja

Szef renomowanego biura Zaha Hadid Architects przyznał, że większość projektów w tej pracowni od pewnego czasu powstaje w oparciu o pracę sztucznej inteligencji – informuje serwis Dezeen. „Dopuszczam to” – powiedział Patrik Schumacher, szef firmy.

Publikacja: 27.04.2023 15:11

Budynek Sky SOHO w Szanghaju projektu Zaha Hadid Architects.

Budynek Sky SOHO w Szanghaju projektu Zaha Hadid Architects.

Foto: Adi Constantin idoevolve, CC0, Wikimedia Commons

ChatGPT stał się jednym z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Nagłe nadejście sztucznej inteligencji zaskoczyło, a jednocześnie stało się sensacją – jak informuje serwis „Wirtualne Media” blisko 2,5 miliona Polaków korzystają z ChatGPT. Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję stały się popularne nie tylko w Polsce. Cały świat testuje tego typu usługi. 

Sztuczną inteligencję wykorzystuje się nie tylko do generowania tekstów, ale i obrazów. OpenAI, firma, która stworzyła ChatGPT, ma narzędzie o nazwie DALL-E 2 służące do generowania realistycznych ilustracji. Podobne rozwiazanie stworzyła inna amerykańska firma, Midjourney. Generowaniem obrazków zajmują się nie tylko zwykli użytkownicy internetu. Po takie narzędzia sięgają też profesjonaliści. Przyznał to Patrik Schumacher, prezes Zaha Hadid Architects, jednej z najbardziej znanych i nagradzanych pracowni architektonicznych na świecie.

Zaha Hadid Architects: „Projekty sztucznej inteligencji są imponujące”

Futurystyczne budynki, które wyszły spod ołówków projektantów z Zaha Hadida Architects, sprawiają czasem wrażenie, że zaprojektowała je jakaś pozaziemska cywilizacja – lub sztuczny umysł. Wiemy jednak, że architekci z tej słynnej pracowni kontynuują styl założycielki biura, nieżyjącej już, wizjonerki Zahy Hadid. Brytyjska architektka zasłynęła z opływowych, organicznych form, a także z rozmachu, który czasem wydaje się przeczyć zasadom fizyki.

Czytaj więcej

Nowy symbol Wilna. To będzie najbardziej niezwykły biurowiec w tej części Europy

W trakcie konferencji „DigitalFUTURES”, której organizatorem jest uniwersytet Tongji w Szanghaju, jednym z gości był Patrik Schumacher stojący na czele Zaha Hadid Architects. Tematem rozmowy był wpływ sztucznej inteligencji na architekturę oraz na projektowanie w ogóle.

Schumacher ujawnił zaskakujący fakt na temat tego, jak wygląda obecnie praca w ZHA. Architekt przyznał, że większość projektów w jego firmie powstaje przy użyciu takich generatorów obrazów jak DALL·E 2, Stable Diffusion czy Midjourney.

„Nie każdy projekt powstaje z użyciem sztucznej inteligencji, ale większość – tak. jednak zachęcam wszystkich, którzy pracują przy konkursach i na wczesnym etapie koncepcyjnym, aby zobaczyć, co sztuczna inteligencja może zaproponować – wszystko po to, aby dysponować szerszym repertuarem pomysłów” – powiedział Schumacher.

„Czasem te projekty prezentują ciekawe idee, nowe rodzaje form i dynamiki, dzięki czemu możemy pokazać je naszym klientom jako wczesne szkice” – dodał architekt.

Sztuczna inteligencja: architekt przyszłości?

Schumacher jest zadowolony z efektów „współpracy” z sztuczną inteligencją. Przyznał, że wygenerowane projekty imponują grą światła i cienia, a także swoją geometrią, spójnością, porządkiem i – co szczególnie istotne – zgodnością z zasadami grawitacji.

Na dowód architekt pokazał kilka projektów, które wygenerował któryś z trzech wspomnianych wyżej algorytmów. „Prawie każdy z nich powstał przez wprowadzenie frazy »Zaha Hadid«, a także innych atrybutów i sugestii” – podkreślił Schumacher. Biuro ZHA wypracowało więc tak charakterystyczny styl, że sztuczna inteligencja bez większych problemów jest w stanie wygenerować projekty, pod którymi z powodzeniem pracownia może się podpisać.

Specjaliści wielu branż, a zwłaszcza ci wykonujący zawody kreatywne, obawiają się, że sztuczna inteligencja w niedalekiej przyszłości będzie w stanie całkowicie ich zastąpić i w konsekwencji odbierze im pracę. Podnoszą też kwestię praw autorskich – kto tak naprawdę jest autorem dzieła, które sprzedaje lub wystawia na konkurs twórca, choć wiadomo, że powstało ono przy użyciu AI?

Schumacher jest spokojny. Nie ma też nic przeciwko inwestowaniu w rozwój sztucznej inteligencji, czemu sprzeciwia się na przykład Elon Musk czy szef Apple’a, Steve Wozniak.

„Akceptuję to wszystko w naszej twórczości. Nakładam nasze prawa autorskie dotyczące zatwierdzania, wybierania i opracowywania na wszystkie projekty”. Prezes ZHA podkreślił przydatność sztucznej inteligencji na wczesnych etapach powstawania projektu, kiedy architekci prowadzą długie rozmowy, dochodząc w końcu do jakiegoś wspólnego pomysłu. AI wyręcza ich w tym w zaledwie kilka sekund.

Moda
Adidas tworzy nową markę, pierwszą od 50 lat. Tak ma się ubierać Generacja Z
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Styl życia
Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa
Architektura
Bugatti wchodzi na rynek nieruchomości. Oto pierwszy apartamentowiec tej marki
Architektura
Berliński „Myszobunkier” zabytkiem. Perła brutalizmu uratowana przed buldożerami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Architektura
Najpiękniejsza willa w Europie stoi nad Narwią. „Oscar architektury” dla Polaków
Architektura
Mikrokamienica w Krakowie najpiękniejszym domem w Polsce. Jest jak kameleon