Najlepsza architektura w Europie: oto finaliści nagrody Miesa van der Rohe

Poznaliśmy tegorocznych finalistów prestiżowej nagrody im. Miesa van der Rohe Award przyznawanej przez Unię Europejską. Do finału tym razem nie dostali się Polacy, ale nominowanych było rekordowo dużo projektów z Polski.

Publikacja: 17.02.2022 15:14

Budynek z mieszkaniami socjalnymi w Barcelonie, projektu pracowni Peris+Toral Arquitectes.

Budynek z mieszkaniami socjalnymi w Barcelonie, projektu pracowni Peris+Toral Arquitectes.

Foto: Materiały prasowe

Jurorzy tegorocznej edycji najbardziej prestiżowego konkursu architektonicznego w Europie przyglądali się europejskim realizacjom, których budowę ukończono od października 2018 r. do kwietnia 2021 r. Wśród nich znalazły się budynki mieszkalne, publiczne, komercyjne oraz wzniesione na potrzeby lokalnej społeczności. Listę finalistów ogłoszono podczas konferencji w pawilonie „Zodiak”, modernistycznej perełce odrestaurowanej po latach zaniedbania, na warszawskiej Ścianie Wschodniej.  

Mies van der Rohe Award 2022: oto finaliści

W tym roku większość wyróżnień jury przyznało obiektom zorientowanym przede wszystkim na służenie lokalnej społeczności. Do finałowej piątki dostały się bardzo różne budynki, których wspólnym mianownikiem jest otwarcie i przynoszenie różnorakich korzyści mieszkańcom.

Najbliższą nam realizacją, która dostała się do finału, jest budynek Frizz23 w Berlinie. Zaprojektowało go dwoje architektów – Britta Jürgens i Matthew Griffin. Jest to budynek przeznaczony na różnorodne aktywności kulturalne i komercyjne o lokalnym charakterze.

Berliński budynek Frizz23 architektów Britty Jürgens i Matthew Griffina

Berliński budynek Frizz23 architektów Britty Jürgens i Matthew Griffina

Materiały prasowe

Kolejnym projektem jest La Ferme du Rail w Paryżu autorstwa Grand Huit i Melanie Drevet Paysagiste. To znajdujący się w pobliżu torów kolejowych budynek, który zaadaptowano pod uprawę roślin i grzybów na potrzeby okolicznych mieszkańców. Znajduje się tu też restauracja i przestrzeń noclegowa dla potrzebujących.

Czytaj więcej

Mamy jedną z najpiękniejszych sal koncertowych na świecie. Kolejna ważna nagroda

Do finałowej piątki dostał się również belgijski Z33 projektu Franceski Torzo. Ciekawa bryła kryje w sobie labirynt przestrzeni wystawowych, a także kompleks ogrodów.

Czwartym finalistą został minimalistyczny blok z mieszkaniami socjalnymi w Barcelonie o nazwie 85 Habitatages Socials a Cornellà, który zaprojektowali architekci z pracowni Peris+Toral Arquitectes. Do jego budowy wykorzystano między innymi lokalnie pozyskane drewno.

Town House w Londynie, zaprojektowany przez Grafton Architects.

Town House w Londynie, zaprojektowany przez Grafton Architects.

Materiały prasowe

Ostatnim z wybranych projektów jest gmach Town House w Londynie, zaprojektowany dla Kingston University przez biuro architektoniczne Grafton Architects. Mieszczą się tu nie tylko przestrzenie naukowe, ale również kulturalne, a nawet rozrywkowe.

W marcu międzynarodowe jury konkursu wybierze się w podróż po Europie i odwiedzi wszystkie pięć obiektów. Następnie zostanie wyłoniony zwycięzca, którego poznamy 12 maja 2022 roku w trakcie ceremonii wręczenia nagród w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Nagroda Miesa van der Rohe 2022 – polskie nominacje

Dodatkowo wyróżniono 2 projekty: szkołę im. Enrico Fermiego w Turynie projektu BOR bureau i budynek mieszkalny La Borda w Barcelonie autorstwa architektów z pracowni Cooperative Housing.

Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe przyznaje się od 1987 roku. Inicjatorami konkursu jest Parlamentem Europejskim i rada miasta Barcelona, a od 2001 roku współorganizują go także Fundacja Miesa van der Rohe i Komisja Europejska.

Polskę w tegorocznej edycji reprezentowało wyjątkowo dużo projektów, bo aż 25. Wśród nich znalazły się między innymi Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku projektu Marleny Wolnik z pracowni MWArchitekci oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, którego autorem jest Bartosz Haduch z biura architektonicznego Narchitektura. Obydwie realizacje dostały się na tak zwaną krótką listę konkursu.

Jeszcze do 20 lutego 2022 roku w Pawilonie Zodiak w Warszawie otwarta jest wystawa, na której można przyjrzeć się wszystkim 25 realizacjom z Polski, a także prześledzić wszystkie etapy ich projektowania. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Architektura
Powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe. To dzieło słynnych architektów
Architektura
Skarbiec: modernizacja kultowego gmachu w centrum Poznania
Architektura
Projektant najwyższego wieżowca w Polsce ogłasza konkurs. Chce odbudować Charków
Architektura
Czołowy polski architekt zaprojektował luksusowy bunkier. W środku spa i kino
Architektura
Pierwszy taki budynek mieszkalny w Polsce. 140 tysięcy roślin na fasadzie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy