Projekt wymiany nawierzchni na nową, bardziej zrównoważoną, wykonaną z użyciem odpadów plastikowych rozpoczął się od ulic w Bon Pastor, dzielnicy stanowiącym część dystryktu Sant Andreu na północy Barcelony.
To pilotażowy projekt, testy mają dać odpowiedź na pytanie, czy nowa nawierzchnia, wykonana z wykorzystaniem odpadów plastikowych, może być równie odporna na ścieranie co asfalt. Jeśli testy wypadną dobrze, nowe rozwiązanie zostanie zastosowane w innych dzielnicach Barcelony.
Plastik zamiast asfaltu: innowacyjna nawierzchnia ulic w Barcelonie
Dlaczego to takie istotne? Otóż zdaniem przedstawicieli władz miasta produkcja nowej nawierzchni z odpadów wiąże się ze znacznie mniejszą emisją dwutlenku węgla. Ważne jest również to, że do pokrycia jezdni nową nawierzchnią wykorzystano blisko pięć ton odpadów plastikowych, które nie nadają się do recyklingu i trafiłyby na wysypisko. To odpowiednik kilku tysięcy worków śmieci, które dzięki nowej technologii mogą zostać wykorzystane jako budulec nawierzchni dróg.
Czytaj więcej
Twórcy Sonar Barcelona, znanego europejskiego wydarzenia muzycznego, tworzą nowe przedsięwzięcie. Nie zaangażują do niego muzyków – zamiast nich zagra sztuczna inteligencja.
Nowa nawierzchnia przejdzie teraz testy normalnego użytkowania – chodzi o to, by się przekonać, czy wytrzyma regularny ruch ciężarówek i autobusów równie dobrze co nawierzchnia asfaltowa. Jeśli technologia się sprawdzi, być może będzie to sposób na to, by poradzić sobie z rosnącą ilością odpadów plastikowych, z którymi Barcelona, jak każda metropolia na świecie, musi sobie radzić.