Nakagin Capsule Tower to historyczny obiekt w Tokio. Jest przykładem tego, w jaki sposób Japonia modernizowała się w latach 70. Jest też wyjątkowym przykładem XX–wiecznej architektury, wieżowcem zbudowanym z jednakowych stalowych modułów, które wyglądają jak wielkie klocki Lego.
Czytaj też: Najpiękniejszy na świecie budynek z cegły jest w Katowicach
Nakagin Capsule Tower powstał zaledwie w 30 dni w 1972 roku. Autorem projektu był japoński architekt Kisho Kurokawa. Gdy oddawano ten obiekt do użytku, uchodził on za przykład supernowoczesnej architektury. Wyglądał jak budynek z przyszłości, który udowadniał, ze możliwe jest zerwanie z tradycyjnymi ograniczeniami architektury. Stanowił przykład metabolizmu, nurtu w architekturze który w latach 70. zyskał w Japonii sporą popularność.
Fot: scarletgreen, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
Kapsułowa konstrukcja Nakagin Tower zachwycała unikatowością założenia. Wnętrza były równie rewolucyjne – miały formę miniaturowych (2,5m x 4m) kapsuł mieszkalnych o futurystycznym wzornictwie, charakterystyczną ich cechą były urządzenia AGD i RTV wbudowane w meble wypełniające wnętrza. Całość wyglądała dość kosmicznie, zwłaszcza jeśli dodać okrągłe okna przypominające bulaje.
Konstrukcja całości była niezwykła – moduły, mające charakter stalowych pudełek, można było wymieniać, bez wpływu na całość budynku – każda ze 140 kapsuł była przymocowana do betonowego szkieletu. To miało zapewnić długowieczność tego wieżowca.