„Najmniejsza wyspa na świecie” wystawiona na sprzedaż. W cenie luksusowy dom

Ma nieco ponad dwa tysiące metrów kwadratowych i mieści luksusową rezydencję. Île Fraser na Rzece Świętego Wawrzyńca w Kanadzie, nazywana „najmniejszą wyspą na świecie” została wystawiona na sprzedaż. Cena – niższa niż za dom w Warszawie.

Publikacja: 12.10.2023 10:16

Île Fraser ma nieco ponad 2 tysiące metrów kwadratowych. Stoi na niej dom o powierzchni 180 metrów k

Île Fraser ma nieco ponad 2 tysiące metrów kwadratowych. Stoi na niej dom o powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Foto: Private Islands Inc.

Mierząca około dwóch tysięcy metrów kwadratowych wysepka Île Fraser na Rzece Świętego Wawrzyńca w Kanadzie to z pewnością marzenie każdego, kto potrzebuje spokojnego miejsca zamieszkania. Większość jej powierzchni zajmuje historyczna posiadłość, która jednak wymaga remontu. Niedawno w internecie pojawiło się ogłoszenie o możliwości kupna niewielkiej wysepki.

Najmniejsza wyspa na świecie na sprzedaż 

Miłośnicy błogiego wypoczynku na łonie natury, a także domów w stylu vintage, mają szansę wejść w posiadanie niewielkiej wysepki Île Fraser. Ten niewielki spłachetek ziemi znajduje się na środku Rzeki Świętego Wawrzyńca w Kanadzie, w cichej i spokojne okolicy.

Czytaj więcej

Największy przekręt w historii hiszpańskiego winiarstwa. Potentaci przed sądem

Ogłoszenie dotyczące sprzedaży wysepki pojawiło się na stronie firmy Private Islands, która reklamuje Île Fraser jako „najmniejszą wyspę na świecie”. Cena wysepki wynosi 549 tysięcy dolarów kanadyjskich, czyli w przeliczeniu – nieco ponad 1,7 miliona złotych.

Île Fraser znajduje się około godziny drogi od Montrealu. Do granicy ze Stanami Zjednoczonymi można stąd dojechać w zaledwie dziesięć minut. Zieloną wysepkę porasta kilkanaście starych drzew, znajduje na niej również duży, pochodzący z końca XIX wieku dom, który wraz z zabudowaniami gospodarczymi zajmuje sporą część powierzchni tego odludnego skrawka ziemi.

Pokryty czerwoną dachówką, rozległy drewniany dom zbudowano w 1898 roku. Posiadłość ma powierzchnię około 180 metrów kwadratowych i posiada szeroką, otulającą go werandę, z której można podziwiać całą okolicę.

Na parterze znajduje się kuchnia z lodówką oraz kuchenką gazową, spiżarnia i duża, przeszklona altana, z której rozciąga się panoramiczny widok na rzekę i jej brzegi. Są tu też dwa obszerne pokoje, każdy o powierzchni ponad 60 metrów kwadratowych.

Na piętrze znajduje się siedem pokoi. Do posiadłości przynależy również hangar dla łodzi i szopa.

Na Île Fraser można dostać się jedynie łodzią. Lokalizacja wyspy jest jednak o tyle atrakcyjna, że nie znajduje się ona na całkowitym odludziu, a jednocześnie wystarczająco daleko od miejskiego zgiełku. Wyspa posiada łatwy dostęp do niedalekiej mariny, gdzie funkcjonuje dobrze rozwinięte zaplecze z restauracjami i parkami.

Île Fraser w Kanadzie: „najmniejsza wyspa świata”

Odcinek Rzeki Świętego Wawrzyńska, na którym znajduje się Île Fraser, to dość popularny kierunek wśród Kanadyjczyków i Amerykanów, którzy spędzają tu urlopy. Latem oddają się tu wędkowaniu, kajakowaniu i innym zajęciom rekreacyjnym na łonie natury, zimą zaś – jeżdżą na skuterach śnieżnych. Dzięki temu wysepka ma potencjał stać się atrakcyjnym kierunkiem dla urlopowiczów – dom można zaadaptować na przykład na ośrodek wczasowy.

Aby jednak stworzyć tu w pełni komfortowy prywatny dom lub komercyjny ośrodek wypoczynkowy, nabywca wysepki z pewnością będzie musiał doliczyć do wymienionej wyżej kwoty również koszty modernizacji historycznego domostwa. Nie posiada ono bowiem na przykład instalacji elektrycznej czy nowoczesnej kanalizacji.

Brak bieżącej gorącej wody do kąpieli rozwiązano dzięki zainstalowaniu pompy z gorącą wodą, którą zasilają panele fotowoltaiczne. Dawny składzik na lód zaadaptowano na łazienkę ze staromodną wanną na nóżkach i dużym zlewem w farmerskim stylu. Toaleta jest tyleż ekologiczna, co oldskulowa – działa jako kompostownik.

Mierząca około dwóch tysięcy metrów kwadratowych wysepka Île Fraser na Rzece Świętego Wawrzyńca w Kanadzie to z pewnością marzenie każdego, kto potrzebuje spokojnego miejsca zamieszkania. Większość jej powierzchni zajmuje historyczna posiadłość, która jednak wymaga remontu. Niedawno w internecie pojawiło się ogłoszenie o możliwości kupna niewielkiej wysepki.

Najmniejsza wyspa na świecie na sprzedaż 

Pozostało 89% artykułu
Apartamenty & domy
Luksusowa twierdza Donalda Trumpa. Nazywa to miejsce „zimowym Białym Domem”
Apartamenty & domy
Powstaje najwyższy budynek mieszkalny na świecie. Pół kilometra luksusu
Apartamenty & domy
„Efekt Saltburn”. Co łączy nieruchomości, które „zagrały” w filmach i serialach?
Apartamenty & domy
Blok mieszkalny z drewna. To będzie jeden z największych w UE obiektów tego typu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Apartamenty & domy
Jeff Bezos ruszył na zakupy. Kolejna posiadłość w „bunkrze miliarderów”