Omega Speedmaster Professional Moonwatch: czarno na białym

O tym modelu nieoficjalnie mówiło się od miesięcy. Koniec spekulacji – oto Omega Speedmaster Professional Moonwatch z tarczą w kolorze białym.

Publikacja: 21.03.2024 08:48

Omega Speedmaster Professional Moonwatch.

Omega Speedmaster Professional Moonwatch.

Foto: Materiały prasowe

Historycznie zegarki sportowe czy lotnicze zazwyczaj miały ciemne tarcze i jasne wskazówki. Powód był prozaiczny: chodziło o jak najlepszą czytelność w trudnych warunkach – podczas wyścigu czy w czasie lotu przy słabej widoczności.

Białe tarcze to nieczęsty widok w tym segmencie. Szczególnie rzadki – w przypadku klasycznych wersji modelu Omega Speedmaster, który narodził się w latach 50. jako zegarek sportowy, a sławę zyskał jako chronograf, który pomógł Amerykanom w podboju Księżyca i uratował uczestników feralnej misji Apollo 13. 

Omega Speedmaster Professional Moonwatch z białą tarczą

Tegoroczna premiera Omegi to właśnie taki przewrotny model Speedmaster Moonwatch z białą tarczą. Co o nim wiemy? O nowym Speedmasterze z białą tarczą mówiono już jesienią 2023 roku – wtedy taki zegarek pojawił się na nadgarstku ambasadora marki, Daniela Craiga, podczas wystawy Planet Omega w Nowym Jorku. Teraz stało się jasne, że nie była to żadna „zmyłka”, a zegarek doczekał się oficjalnej premiery.

Czytaj więcej

Omega Speedmaster „Dark Side of the Moon” Apollo 8: po ciemnej stronie Księżyca

Najbardziej charakterystyczną cechą zegarka jest biała tarcza. Dlaczego właśnie biel? Inspiracją był kolor skafandrów astronautów, w szczególności tych używanych podczas działań w otwartej przestrzeni kosmicznej (Extravehicular Activities – EVA).

Materiały prasowe

To nie jedyny powód. Miłośnicy marki pamiętają bowiem model znany jako Alaska Project, który miał być zegarkiem przyszłości stworzonym do pracy w warunkach ekstremalnych. Znakiem rozpoznawczym modelu Alaska Project, oprócz potężnej obudowy ochronnej w kolorze czerwonym, były właśnie białe tarcze.

Materiały prasowe

Nowy Speedmaster Moonwatch ma kopertę o średnicy 42 mm ze stali nierdzewnej. Lakierowaną, trójwymiarową tarczę (tarczki są niejako „wytłoczone”) z nakładanymi indeksami w kolorze czarnym przykrywa szkło szafirowe. Elementem charakterystycznym dla modelu Speedmaster jest pierścień tachymetru, który wieńczy kopertę.

Materiały prasowe

Wewnątrz pracuje mechanizm z naciągiem manualnym Co-Axial Master Chronometer kaliber 3861. To nowa wersja słynnego kalibru 321, który napędzał zegarki astronautów podczas misji księżycowych Apollo realizowanych przez NASA. Pracę mechanizmu można obserwować przez przeszklony dekiel.

Do wyboru jest stalowa bransoleta vintage, z pięcioma ogniwami w każdym rzędzie, z polerowanymi i szczotkowanymi detalami, a także skórzany pasek z czerwono-białymi przeszyciem oraz antybakteryjny pasek gumowy z wzorem powierzchni księżyca odbitym na wewnętrznej części.

Zegarki
Rosyjski zegarek na cześć Gagarina. Wskazówki kręcą się w nim w drugą stronę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zegarki
Flipperzy przejmują kolejną branżę. Magnesem są rekordowe zyski
Zegarki
Moonswatch Snoopy 'Mission to the Moonphase New Moon': czarna strona Księżyca
Zegarki
Longines HydroConquest GMT w wersji 43 mm: rozmiar ma znaczenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zegarki
Nowa plaga kradzieży. Złodzieje biorą na cel posiadaczy luksusowych zegarków