Kluczowym pojęciem jest tu „częstotliwość pracy mechanizmu”. Im wyższa, tym precyzyjniej zegarek będzie mierzył upływ czasu. Nowy model Ultra–Chron marki Longines to konstrukcja, która mierzy czas z dokładnością do 1/10 sekundy. W przypadku naręcznych zegarków mechanicznych to naprawdę spore osiągnięcie.

Longines Ultra-Chron, nawiązujący do modelu nurkowego z 1968 roku, jest zegarkiem sporych rozmiarów. Jego nieco beczułkowata koperta ma 43 milimetry średnicy. To sporo, ale w świecie zegarków nurkowych, a takim jest Ultra-Chron, taki rozmiar nikogo nie zaskakuje. To, co najważniejsze w przypadku tego zegarka, kryje się wewnątrz koperty – w środku znajduje się kaliber L.836.6. Pracuje on z częstotliwością 5 Hz i wyposażony jest w krzemową sprężynę balansową o podwyższonej odporności na działanie pola magnetycznego.

Materiały prasowe

Precyzja pracy mechanizmu została potwierdzona przez Timelab – niezależne laboratorium z Genewy zajmujące się certyfikacją zegarków. W przeciwieństwie do znanego w świecie zegarkowym certyfikatu COSC, potwierdzającego precyzję pracy samego mechanizmu, eksperci z Timelab badają działanie mechanizmu umieszczonego w kopercie. Pomiary, przeprowadzane ściśle w zgodzie z normami ISO, pozwalają potwierdzić precyzję pracy w warunkach zbliżonych do codziennego użytkowania, do tego w różnych temperaturach.

Materiały prasowe

Nie sposób wyobrazić sobie zegarka nurkowego bez obrotowego pierścienia pozwalającego precyzyjnie mierzyć czas pobytu pod wodą. W przypadku modelu Ultra-Chron mamy do czynienia z jednokierunkowym bezelem z wkładką ze szkła szafirowego z podziałką minutową i znacznikiem pokrytym substancją luminiscencyjną. 

Materiały prasowe

Tarcza modelu Ultra-Chron to minimalizm, niezbędny w przypadku zegarków nurkowych. Zegarki przeznaczone do nurkowania muszą mieć czytelne tarcze, umożliwiwiające szybki odczyt pomiaru w warunkach dalekich od idealnych. Na tarczy znalazły się więc wyraźnie zaznaczone indeksy pokryte substancją luminescencyjną. Są też wskazówki – niepozorna sekundowa oraz wyraziste – godzinowa i minutowa. Na tarczy próżno szukać zdobień i dodatków, umieszczono na niej jedynie logo marki, nazwę Ultra-Chron oraz symbol tego modelu.