Zdaniem wielu producentów i ekspertów winiarskich to ostatni dzwonek, aby wejść w posiadanie butelki kryjącej ikoniczny charakter siedliska, z którego pochodzi. W rezultacie postępujących zmian klimatycznych powstają wina, które w coraz większym stopniu odstają od dobrze znanego kanonu.
Klasyczne roczniki win? Już ich nie będzie
Co na to miłośnicy i kolekcjonerzy wina? Masowo idą na zakupy. Platforma handlowa LiveTrade zanotowała w 2021 roku 15-procentowy wzrost sprzedaży luksusowych win, w tym tych, które uważa się za inwestycyjne.
Czytaj więcej
Czy czerwone wino należy chłodzić w lodówce? Większość osób uważa, że to błąd, bo chłodzić można jedynie wino białe, a czerwone wino powinno mieć temperaturę pokojową. Jak jest naprawdę?
Obecnie takich win jest na rynku coraz mniej, a jakość najnowszych roczników nie pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem. Z tego powodu ceny słynnych win z takich klasycznych regionów jak Bordeaux, Burgundia czy Szampania mocno wywindowały.
Różnice w pogodzie w tym czy innym roczniku były normą odkąd istnieje winiarstwo. Przez wiele dekad charakter win z ikonicznych regionów Francji czy Włoch był w miarę powtarzalny. Teraz jednak, kiedy zmiany klimatyczne w coraz większym stopniu dają się we znaki producentom pod niemal każdą szerokością geograficzną, ciągłość w utrzymaniu jakości klasycznych win już nie jest taka oczywista.