Przyczyna jest prosta: zmiany klimatyczne, które coraz bardziej dają się we znaki tradycyjnym odmianom winorośli – i producentom. Aby ułatwić tym ostatnim życie i utrzymać produkcję win na dotychczasowym poziomie, dopuszczono do użycia hybrydowe odmiany winorośli, które są znacznie bardziej odporne na coraz trudniejsze warunki pogodowe.
Wino: czym są odmiany hybrydowe?
Hybrydowa odmiana winorośli to międzygatunkowa krzyżówka odmiany należącej do gatunku Vitis vinifera (winorośli właściwej) z inną odmianą z rodzaju Vitis, na przykład Vitis rupestris, Vitis amurensis czy Vitis labrusca. Hybrydy od wieków powstawały naturalnie, ludzie natomiast eksperymentują na tym polu od pierwszej połowy XX wieku.
Czytaj więcej
Specjalistyczne pojęcia winiarskie mają ułatwić wybór. Dzięki ich znajomości wiadomo, czego można spodziewać się po danym produkcie. Tyle teoria, praktyka bywa dużo bardziej skomplikowana. Co oznaczają trudne słowa na etykietach win?
Do ogromnej rodziny Vitis vinifera należą dobrze znane miłośnikom win odmiany, by wymienić chociażby chardonnay, cabernet sauvignon, merlot, sauvignon blanc, pinot gris, primitivo i setki innych odmian. Niektóre z nich stanowią lokalną specjalność w danym regionie, innych używa się bardziej powszechnie.
Co odróżnia odmiany hybrydowe od tych należących do rodziny Vitis vinifera? Hybrydy tworzy się po to, aby radziły sobie w trudniejszych warunkach klimatycznych – są bowiem odporne na wysokie i niskie temperatury, a także na wilgoć. Takim odmianom niestraszne są też rozmaite choroby, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla winorośli właściwej.