Młode wino to nic innego, jak wino, które (jeszcze nie poddano procesowi dojrzewania lub – jak kto woli – starzenia. Wyprodukowanie młodego wina wymaga więc mniejszego nakładu czasu i pracy, co przekłada się na jego niższą cenę. To jednak nie jedyna cecha, która odróżnia młode wino od wina dojrzałego.
Czym jest młode wino?
Odpowiedź na to pytanie to bardzo indywidualna kwestia. Aby móc, zacznijmy jednak od początku, czyli od podstawowego procesu produkcji wina.
Jak powstaje młode czerwone wino? Wszystko zaczyna się od fermentacji, która następuje po zmiażdżeniu owoców winogron. W trakcie fermentacji drożdże przerabiają zawarty w soku cukier na alkohol. Czasem winiarz decyduje się na macerację – przed lub po fermentacji. Dzięki temu wino staje się bardziej ekstraktywne i ma bardziej wyczuwalne taniny.
Czytaj więcej
Specjalistyczne pojęcia winiarskie mają ułatwić wybór. Dzięki ich znajomości wiadomo, czego można spodziewać się po danym produkcie. Tyle teoria, praktyka bywa dużo bardziej skomplikowana. Co oznaczają trudne słowa na etykietach win?
Po osiągnięciu określonego poziomu alkoholu fermentacja ustaje – i to w zasadzie tyle. Kiedy tylko fermentacja dobiega końca, wino jest praktycznie gotowe. Zamiast do beczek czy innych zbiorników, wino trafia do butelek – i na półki sklepów. W większości regionów winiarskich na Półkuli Południowej ma to miejsce późną jesienią – czyli mniej więcej w połowie listopada.