Poszczególne regiony winiarskie na całym świecie używają rozmaitych określeń, które widnieją na butelce. Terminy te mają informować o stylu, klasie wina lub jego charakterze.
Winiarskie terminy, które warto znać
Na butelkach włoskich win często można spotkać się ze wskazaniem regionu winiarskiego (na przykład Apulia, Toskania czy Piemont) lub apelacji (na przykład Barolo, Prosecco czy Chianti). Przy niektórych z nich widać tajemniczy skrót: DOCG. Co on oznacza?
We Włoszech funkcjonuje prawnie usankcjonowana klasyfikacja oznaczeń geograficznych. Każde z nich informuje, skąd pochodzi dane wino, a także jakiej jakości można się po nim spodziewać.
Czytaj więcej
Rysunek przedstawiający zamek lub pałacyk, do tego ozdobna czcionka i ciężka butelka, jakby była z ołowiu – to tylko niektóre z zabiegów, które mają przekonać klientów, że dane wino jest wysokiej jakości.
Najniższą kategorią jest Indicazione Geografica Tipica – w skrócie IGT. To najbardziej ogólne oznaczenie, które znajduje się obok nazwy regionu – na przykład wspomnianej Toskanii czy Apulii.