Twarz miasta: Katowice

Publikacja: 25.11.2019 18:00

Twarz miasta: Katowice

Foto: Beautiful sunrise over city center of Katowice

""

sukces.rp.pl

Która twarz miasta jest wyraźniejsza? Aby to sprawdzić, trzeba powędrować od uporządkowanego, ceglanego Nikiszowca, poprzez górujące nad wszystkimi kształty kopalnianych szybów, do pełnego zieleni, romantycznego Giszowca. Spotkać się z secesją tak częstą w sercu miasta i pierwszymi polskimi drapaczami chmur. Odnaleźć na Szlaku Katowickiej Moderny, znaleźć kilka godzin na wizytę w Strefie Kultury, a potem pobawić w odkodowywanie katowickich murali i neonów. Zjeść obiad w budynku Muzeum Śląskiego, a kawę wypić w holu…banku, czyli Kawiarni Po Prostu. Entuzjaści nieokiełzanej natury mogą nawet udać się na wycieczkę do rezerwatów przyrody, które tu, wyjątkowo, znajdują się w samym mieście. I dlatego warto sięgnąć po przewodnik Ogarnij Miasto Katowice. Sięgnąć z zamiarem wizyty w stolicy Górnego Śląska.

""

sukces.rp.pl

A na koniec? Wieczór dobrze spędzić w Filharmonii Śląskiej lub jazzowym klubie Hipnoza, a jeśli marzy się o pamiątce z podróży, „Geszeft” będzie w sam raz.

W 2012 r. twórcy projektu Ogarnij Miasto uwierzyli, że warto pokazać w książkowych (nie internetowych) przewodnikach polskie miasta. Choć jedni pukali się w głowę na te „polskie”, a inni na te „książki”. Przewodniki miały być subiektywne, alternatywne i ilustrowane przez młodych polskich ilustratorów.

""

fot. Davido, OM Katowice

sukces.rp.pl

Subiektywizm dawał sporo wolności, alternatywę rozumieli jako odpowiedź na przewodniki typu Pascal, a autorskie ilustracje były strzałem w dziesiątkę. Zaczęli tam gdzie mieszkali, od Warszawy. Od tamtej pory w projekcie ukazały się: Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Lublin, Grudziądz, a ostatnio Kraków i Katowice. Wszystkie zilustrowane przez najciekawszych ilustratorów młodego pokolenia.

Książki przyjęły swój własny kod. Wędrując z kwadratem przewodnika w kieszeni zaglądamy w ukryte podwórka, gdzie otwierają się przed nami nowe światy, pijemy kawę w maleńkich autorskich kafejkach, spędzamy całe godziny w concept storach, odkrywamy murale, które mówią do nas językami aniołów i ludzi, romansujemy z architekturą. Ogarnij Miasto kocha architekturę, zwłaszcza tę modernistyczną – Kolonie i Szklany dom na Żoliborzu, gdyński Dom Żeglarza czy Dom dr Wędlikowskiego w Katowicach.

Autorzy starają się nie pokazywać zabytków, które znajdziemy w każdym innym tradycyjnym przewodniku, albo pokazywać je od innej, mniej oczywistej strony. W Warszawie nie znajdziemy Zamku Królewskiego. Prędzej małą koronkę artystki NeSpoon vis-à-vis kolumny Zygmunta. Sporo za to cmentarzy, starych dworców kolejowych czy post PRL-owskich „perełek”.

Miasta to niełatwe stwory. Ogromne i zagmatwane” piszą autorzy serii. Dzięki małym kwadratowym książeczkom łatwiej je oswajać i …ogarniać.

Warto zacząć od Katowic.

Seria Ogarnij Miato/Get Your Head Around The City” dostępna na stronie www.ogarnijmiasto.com.pl oraz w dobrych księgarniach i wybranych sklepach z polskim dizajnem.

""

fot. Daria Szczygieł

sukces.rp.pl

W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie