Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie

W polskich zbiorach od lat znajdował się obraz Vincenta van Gogha. Dzięki ekspertyzom można potwierdzić to oficjalnie. Dzieło będzie można niebawem oglądać na specjalnej wystawie.

Publikacja: 26.03.2024 11:04

Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” został namalowany w 1883 roku.

Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” został namalowany w 1883 roku.

Foto: Wikimedia Commons

Możemy mówić o tym oficjalnie: w polskich zbiorach jest obraz Vincenta van Gogha. Eksperci z Muzeum Narodowego w Krakowie i van Gogh Museum w Amsterdamie, potwierdzili, że praca zatytułowana „Wiejskie chaty pośród drzew” to dzieło słynnego holenderskiego malarza. Niebawem obraz będzie można podziwiać w Warszawie.

Van Gogh w polskich zbiorach. Przez lata wisiał w galerii w Warszawie

Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” wchodził w skład tzw. kolekcji Porczyńskich. To zbiór dzieł sztuki, które przez lata gromadziło małżeństwo Polonusów, Zbigniewa Carroll-Porczyńskiego i Janinę Porczyńską. Obrazy z kolekcji państwa Porczyńskich trafiły do Polski jako wielka kolekcja mistrzów malarstwa europejskiego, jednak dokładne ekspertyzy pokazały, że zdecydowana większość z nich to kopie lub obrazy powstałe w pracowniach słynnych malarzy.

W gronie tych prac znalazło się też dzieło przypisywane Vincentowi van Goghowi. Ekspertyzy specjalistów z Polski i Holandii pozwoliły jednak ostatecznie potwierdzić autentyczność dzieła.   

Obraz przeszedł dokładną konserwację przez pracowników Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dzięki temu będzie ono mogło być eksponowane, a także bezpiecznie przechowywane.

„Wiejskie chaty pośród drzew”: polski van Gogh. Jest potwierdzenie

Co wiadomo o obrazie „Wiejskie chaty pośród drzew”? Należy on do cyklu dzieł van Gogha powstałych w okresie od 1883 do 1885 roku. „Wiejskie chaty pośród drzew” powstały podczas pobytu artysty w miejscowości Nuenen w Holandii. Przedstawiają krajobraz XIX-wiecznej holenderskiej wsi.

Obraz przez lata zmieniał właścicieli. Wielu z nich nie miało pojęcia, że w ich rękach znajduje się arcydzieło tak wielkiego mistrza. W latach 80. XX wieku, „Wiejskie chaty pośród drzew” trafiły do Polski. Obecnie obraz znajduje się w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.

Ile może być wart obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zbiorach? Eksperci cytowani przez polskie media unikają jednoznacznej odpowiedzi, bo na tym etapie trudno ustalić to dokładnie. Można jednak zakładać, że „Wiejskie chaty pośród drzew” warte są miliony euro.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Słynny mural Banksy'ego będzie uratowany. Zalewała go woda z kanałów