Sztuczna inteligencja dokończyła słynny obraz Keitha Haringa. Oburzenie fanów

Sztuczna inteligencja dokończyła słynny „Niedokończony obraz” Keitha Harringa, jednego z najgłośniejszych amerykańskich artystów lat 80. Miłośnicy sztuki nie są jednak zachwyceni.

Publikacja: 15.01.2024 10:05

„Niedokończony obraz” Keitha Harringa. Artysta świadomie nie dokończył pracy. Była komentarzem do sz

„Niedokończony obraz” Keitha Harringa. Artysta świadomie nie dokończył pracy. Była komentarzem do szalejącej w latach 80. epidemii AIDS.

Foto: © Keith Haring Foundation

„Niedokończony obraz” to jedna z najsłynniejszych prac nieżyjącego już amerykańskiego artysty Keitha Harringa. Pewien internauta postanowił dokończyć dzieło wykorzystując do tego algorytmy sztucznej inteligencji. Nowa praca wywołała ostrą krytykę pod adresem jej twórcy.

Sztuczna inteligencja dokończyła „Niedokończony obraz” Keitha Harringa

Sztuczna inteligencja budzi coraz więcej kontrowersji, również w świecie sztuki. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim jakości stworzonych przy jej użyciu dzieł, a także oryginalności prac i kwestii dotyczących praw autorskich.

„Ofiarą” sztucznej inteligencji został niedawno również żyjący w latach 1958-1990 Keith Haring – a konkretnie jedno z jego dzieł. Haring był jednym z najbardziej wyrazistych artystów amerykańskich drugiej połowy XX wieku. Stworzył swój własny styl, który od lat bywa naśladowany, stanowi też inspirację dla wielu twórców. Twórczość Haringa wpisuje się w pop art i sztukę uliczną. Jego znakiem rozpoznawczym są proste, dynamiczne ludzkie postacie rysowane grubą kreską.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha pozywa dom aukcyjny. Twierdzi, że przepłacił miliard dolarów

Jedną z prac Haringa, która wpisuje się w tę charakterystyczną estetykę jest „Niedokończony obraz” z 1989 roku. W lewym górnym rogu znajdują się czarno-białe postacie na fioletowym tle, które w pewnym momencie urywają się. Resztę obrazu stanowi puste pole z zaciekami po farbie.

Keith Haring świadomie nie dokończył obrazu. Praca stanowiła komentarz artysty na temat epidemii AIDS, szalejącej wówczas w Stanach Zjednoczonych i w wielu innych krajach. Niewypełnione postaciami płótno ma symbolizować pustkę i niewykorzystany potencjał tych, których zabiła choroba. Na AIDS zmarł również sam Haring.

Niedawno użytkownik platformy X o nicku @DonnelVillager opublikował własną wersję „Niedokończonego obrazu”. Posługując się sztuczną inteligencją, dokończył pracę Harringa. W nowej grafice całe puste pole wypełniają figury, będące kontynuacją tych, które namalował Harring.

Kontrowersje wokół „dokończonego obrazu” Keitha Haringa. „Nie taka była jego intencja”

„Historia stojąca za tym obrazem jest tak smutna! Teraz, przy użyciu sztucznej inteligencji, możemy uzupełnić to, czego on [Keith Harring] nie mógł dokończyć!” – pisze pod udostępnioną przez siebie grafiką Donnel Villager. Jego grafika wywołała wiele emocji wśród użytkowników X.

„Istniał powód, dla którego Keith zostawił obraz jako niedokończony i użycie przez ciebie sztucznej inteligencji, aby »uzupełnić to, czego on nie mógł dokończyć«, jest nie tylko obrzydliwe, ale kompletnie odziera pracę Keitha Haringa z jej znaczenia” – napisała jedna z użytkowniczek. Inni internauci zarzucili twórcy nowej grafiki brak szacunku, a nawet świętokradztwo.

Pojawiły się też opinie na temat jakości grafiki. „Ona jest niezrozumiała, niczego tu nie widać. W oryginale wyraźnie widać ludzi, a tu sztuczna inteligencja stworzyła jedynie zygzaki. Sztuczna inteligencja zobaczyła obraz człowieka i zniekształciła go, tworząc z niego bezsensowne zawijasy, tak jak zresztą zwykle to robi” – zauważył jeden z komentujących.

Jeszcze inny internauta – być może w ramach żartu – zabawił się w bycie samym Keithem Haringiem przy użyciu AI. Poprosił algorytm ChatGPT, aby skomentował grafikę tak, jakby sam był artystą. Odpowiedź była entuzjastyczna, choć dość generyczna, co typowe dla modeli językowych opierających się na AI.

„Jestem zachwycony, widząc moje niedokończone płótno, które nabrało energii, ruchu i życia – i stało się demonstracją ducha współpracy, pobudzającego kreatywność oraz tworzącego nieskończone możliwości artystycznej ekspresji” – twierdzi udawany przez sztuczną inteligencję „Keith Haring”.

„Niedokończony obraz” to jedna z najsłynniejszych prac nieżyjącego już amerykańskiego artysty Keitha Harringa. Pewien internauta postanowił dokończyć dzieło wykorzystując do tego algorytmy sztucznej inteligencji. Nowa praca wywołała ostrą krytykę pod adresem jej twórcy.

Sztuczna inteligencja dokończyła „Niedokończony obraz” Keitha Harringa

Pozostało 92% artykułu
Sztuka
Praca artysty z Torunia na ogrodzeniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage
Sztuka
Kontrowersyjny artysta dopiął swego. Jego dzieła za moment wylądują na Księżycu
Sztuka
„Gorzej niż w Chinach Mao”. Słynny chiński artysta krytykuje cenzurę na Zachodzie
Sztuka
Słynny obraz skradziony przez mafię 50 lat temu wrócił do właściciela. Akcja FBI
Sztuka
Marzą o nich artyści i milionerzy. W czym tkwi sekret skrzypiec stradivarius?
Sztuka
Rosyjski oligarcha pozywa dom aukcyjny. Twierdzi, że przepłacił miliard dolarów