Dom aukcyjny Sotheby's pozwany przez nabywców tokenów NFT. „Oszukano nas”

Słynny dom aukcyjny Sotheby’s został pozwany. Chodzi o sprzedaż tokenów NFT znanych jako Bored Ape Yacht Club, które wylicytowano w 2021 roku, a później wartość mocno spadła. Ich nabywcy uważają, że znany dom aukcyjny nie działał uczciwie.

Publikacja: 17.08.2023 15:03

Ilustracje stanowiące podstawę tokenów NFT Bored Ape Yacht Club zyskały globalną rozpoznawalność – t

Ilustracje stanowiące podstawę tokenów NFT Bored Ape Yacht Club zyskały globalną rozpoznawalność – tu zdjęcie z wystawy, która odbyła się w Hongkongu w 2022 roku.

Foto: AA/ABACA/PAP

Działający od XVIII wieku brytyjski dom aukcyjny Sotheby’s został pozwany przez grupę inwestorów, którzy zarzuca mu promocję tokenów NFT ze słynnej serii Bored Ape Yacht Club. Charakterystyczne obrazki przedstawiające znudzoną małpę bardzo zyskiwały na wartości w 2021 roku, na fali mody na różnego rodzaju tokeny NFT. ale później ich wartość mocno spadła, przez co inwestorzy czują się oszukani. Pozwali oni też grupę gwiazd, między innymi Madonnę, Gwyneth Paltrow, Paris Hilton i Justina Biebera za promowanie tokenów Bored Ape Yacht Club .

Pozew za tokeny NFT Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club to kolekcja 10 tysięcy charakterystycznych obrazków przedstawiających komiksowe wizerunki małp. Stworzył je algorytm opierający się na sztucznej inteligencji, każda z ilustracji jest niepowtarzalna. Kolorowe wizerunki małp można kupić wyłącznie za kryptowalutę jako tokeny NFT.

Czytaj więcej

Raport: najbardziej artystyczne miasta Europy. Jedno z Polski, ale to nie Kraków

Obrazki błyskawicznie stały się popularne na fali mody na inwestowanie w NFT. Najwyższą wartość kolekcja Bored Ape Yacht Club osiągnęła w 2021 roku.

To właśnie wtedy zainteresował się tym projektem dom aukcyjny Sotheby’s. W trakcie internetowej licytacji we wrześniu 2021 roku Sotheby’s sprzedał 101 „znudzonych małp” za rekordową sumę ponad 24 milionów dolarów. Kwota sprzedaży była znacznie wyższa od estymacji wynoszącej od 12 do 18 milionów.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wartość tych tokenów NFT znacząco spadła. To zdenerwowało inwestorów, którzy postanowili pozwać Sotheby’s. Zarzucają oni domowi aukcyjnemu wprowadzenie ich w błąd poprzez zmanipulowanie cen „znudzonych małp”. Twierdzą oni, że aukcja w tak prestiżowym domu aukcyjnym, jakim jest Sotheby’s, niesłusznie wyniosła na piedestał w świecie sztuki zarówno kolekcję, jak i jej twórców — firmę Yuga Labs.

Pretensje pozywających dotyczą też oświadczeń Sotheby’s po aukcji, które ich zdaniem są fałszywe. Dom aukcyjny informował wówczas, że kolekcję kupił „tradycyjny” kolekcjoner sztuki, podczas gdy zdaniem inwestorów miała to być operująca kryptowalutami firma o nazwie FTX, która w listopadzie 2022 roku ogłosiła upadłość.

„Oświadczenia Sotheby’s, że nieujawniony kupiec był tradycyjnym kolekcjonerem, stworzyły fałszywe wrażenie, że rynek tokenów Bored Ape Yacht Club przedostał się do mainstreamu” — czytamy w pozwie inwestorów cytowanym przez branżowy magazyn „The Art Newspaper”, który jako pierwszy opisał całą sprawę. Promocja kolekcji miała więc wytworzyć wokół kolekcji nieprawdziwą aurę solidnej i godnej zaufania inwestycji.

Nabywcy tokenów NFT Bored Ape Yacht Club pozywają znanych artystów

Sądowa batalia zaczęła się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Wówczas grupa inwestorów wytoczyła proces firmie Yuga Labs oraz MoonPay, za pośrednictwem której kupili oni „znudzone małpy”.

Na ławie oskarżonych zasiadło też kilka znanych osób. Wśród nich znaleźli się między innymi Madonna, Gwyneth Paltrow, Paris Hilton, Justin Bieber, Jimmy Fallon, Snoop Dog i DJ Khaled. Wszyscy oni nawiązali w ubiegłym roku współpracę z Yuga Labs i MoonPay, promując kolekcję.

Zdaniem oskarżycieli promocja ta przyczyniła się do sztucznego podbicia cen komiksowych małp. Sprzedaż tokenów na rynku pierwotnym i wtórnym przyniosła wielomiliardowe zyski. Inwestorzy domagają się pięciu milionów rekompensaty.

W reakcji na pozew Sotheby’s, podobnie jak firma Yuga Labs, wydał oświadczenie, że wszystkie zarzuty są bezpodstawne. Zapowiedział też „intensywną” obronę.

Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic