Raport: najbardziej artystyczne miasta Europy. Jedno z Polski, ale to nie Kraków

Wiele miast w Europie kojarzy się ze sztuką, ale które mają z nią najmocniejsze związki? Nowy raport przedstawia najbardziej artystyczne miasta naszego kontynentu. Na liście znalazła się jedna metropolia z Polski, ale nie chodzi tu o Kraków.

Publikacja: 11.08.2023 14:03

Na liście 25 najbardziej artystycznych miast Europy znalazła się Warszawa, na miejscu przedostatnim.

Na liście 25 najbardziej artystycznych miast Europy znalazła się Warszawa, na miejscu przedostatnim.

Foto: Carlos Torres

Które europejskie miasta tętnią najintensywniejszym życiem artystycznym, obfitują w najwięcej pereł architektury i oferują najbogatszą ofertę miejsc i wydarzeń artystycznych? Wszystko to można sprawdzić w nowym raporcie firmy PosterXXL, zajmującej się wydrukami cyfrowymi.

Autorzy opracowania stworzyli zestawienie najbardziej artystycznych miast Europy. W klasyfikacji generalnej znalazło się miejsce dla Warszawy. Co zdecydowało o tym, że stolica Polski wyprzedziła Kraków, tradycyjnie postrzegany jako miasto pełne sztuki i wydarzeń artystycznych?

Najbardziej artystyczne miasta w Europie. W rankingu Warszawa

W Europie nie brakuje miast, które zachwycają swoim artystycznym klimatem, obfitują w cenne dzieła wybitnych architektów i przyciągają artystów z całego świata. Analitycy z niemieckiej firmy PosterXXL, produkującej plakaty, albumy i różnego rodzaju odbitki, sprawdzili, które europejskie miasta są największymi mekkami dla artystów, miłośników sztuki i studentów kierunków artystycznych.

Czytaj więcej

„Mamy dość tej brzydoty”. Bunt Skandynawów przeciw współczesnej architekturze

Za rankingiem stoją twarde dane dotyczące pięciu kategorii, wpływających na artystyczny charakter danego miasta. Przeanalizowano liczbę galerii sztuki, budynków autorstwa znanych architektów, liczbę szkół artystycznych, festiwali poświęconych sztuce oraz współczesnych artystów, którzy urodzili się w danym mieście.

Na podstawie analizy wszystkich tych danych powstał ranking 25 najbardziej artystycznych miast Europy. Na podium rankingu znalazły się Londyn, Amsterdam i Rzym. Do pierwszej dziesiątki zakwalifikowały się ponadto Edynburg, Oslo, Berlin, Mediolan, Helsinki, Lyon i – co zaskakujące – Paryż, ale dopiero na 10. pozycji.

Na końcu zestawienia (przedostatnie, 24. miejsce) znalazło się jedyne miasto z Polski – Warszawa. Co ciekawe, stolica naszego kraju wyprzedziła Barcelonę, która uchodzi za miasto pełne sztuki i artystów.

Zaskakuje też fakt, że w rankingu zabrakło Krakowa, który od wieków uważany jest za centrum życia artystycznego Polski. Warszawę bezpośrednio wyprzedzają Wiedeń, Monachium i Sztokholm, a jeszcze wyżej znalazły się takie miasta jak Praga na miejscu 19. czy Budapeszt na pozycji 15.

Gdańsk – miasto pełne pereł architektury

Oprócz głównego rankingu najbardziej artystycznych miast Europy autorzy zestawienia stworzyli też pięć innych list dotyczących kategorii, o których była mowa na początku artykułu. Każda z nich również zawierała 25 miast i w nich, oprócz Warszawy, znalazły się również inne polskie miasta – choć przeważnie na niezbyt wysokich pozycjach.

Stosunkowo wysokie, bo 10. miejsce w kategorii dotyczącej liczby wybitnych obiektów architektonicznych zajął Gdańsk. Warszawa uplasowała się na pozycji 20. Najwyższe miejsca przyniosły sporo zaskoczeń: zajęły je Kolonia, Helsinki, Antwerpia, Leeds i Walencja.

Stolica Polski zajmuje również 15. miejsce w rankingu 25miast, w których urodziło się najwięcej wybitnych współczesnych artystów, wyprzedzając Mediolan, Madryt, Budapeszt, Lyon czy Ateny. Na czele zestawienia uplasowały się Londyn, Paryż, Amsterdam, Wiedeń i Berlin – i tu chyba nie ma wielkich zaskoczeń.

W rankingu miast z największą liczbą galerii sztuki Kraków zajął dopiero 22. miejsce, wyprzedzając jedynie Bukareszt, Wilno i Helsinki. Liderami tego zestawienia okazały się Londyn, Praga, Paryż, Amsterdam i Mediolan.

Kraków pozostaje również w tyle pod względem liczby festiwali artystycznych, zajmując odległe, 23. miejsce i wyprzedzając jedynie Rygę i Sewillę. W tej kategorii przodują Amsterdam, Brema, Lyon, Londyn i Hanower.

Nieco wyżej, bo na 16. miejscu Kraków znalazł się w rankingu miast z największą liczbą uczelni artystycznych. Warszawa zajęła 23. miejsce, przed Barceloną i Dublinem. Najlepsze pod tym względem okazały się Rzym, Oslo, Londyn, Turyn i Amsterdam.

25 najbardziej artystycznych miast Europy:

1. Londyn

2. Amsterdam

3. Rzym

4. Edynburg

5. Oslo

6. Berlin

7. Mediolan

8. Helsinki

9. Lyon

10. Paryż

11. Madryt

12. Bristol

13. Manchester

14. Tuluza

15. Budapeszt

16. Bruksela

17. Glasgow

18. Leeds

19. Praga

20. Cardiff

21. Sztokholm

22. Monachium

23. Wiedeń

24. Warszawa

25. Barcelona

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda