Piekło to jeden z najpopularniejszych motywów w historii malarstwa. Na warsztat wziął je również tworzący na przełomie XV i XVI wieku Hieronim Bosch, jeden z najwybitniejszych holenderskich malarzy, autor wybitnych dzieł pokazywanych w najważniejszych muzeach świata.
To właśnie przedstawienie czeluści piekielnych w słynnym tryptyku „Ogród rozkoszy ziemskich” Boscha najbardziej przyciąga wzrok osób parzących na to dzieło. Zbadano to dzięki specjalnym okularom pozwalającym na śledzenie ruchu gałek ocznych.
Piekło ciekawsze niż raj: badanie „Ogrodu rozkoszy ziemskich” Boscha
Enigmatyczny, fascynujący i zarazem niepokojący tryptyk „Ogród rozkoszy ziemskich”, którego inny tytuł brzmi: „Tysiącletnie królestwo”, holenderski mistrz Hieronim Bosch malował w latach 1490-1500. Jego pierwszym „domem” był pałac książąt Nassau w Brukseli, później trafił do San Lorenzo de El Escorial, pałacu króla Filipa II.
Czytaj więcej
Maurizio Cattelan, autor kontrowersyjnej rzeźby papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem, wygrał trwający rok proces, który wytoczył mu inny artysta. Poszło o nie mniej słynnego banana przyczepionego taśmą do ściany.
W roku 1933 tryptyk przeniesiono do muzeum Prado w Madrycie, gdzie znajduje się do dziś. Każdego roku dzieło przyciąga setki tysięcy miłośników twórczości jednego z najbardziej oryginalnych malarzy wszech czasów — lwią część wszystkich odwiedzających madryckie muzeum.