Pod młotek idzie słynny obraz Gustava Klimta. Padnie rekord Europy?

„Dama z wachlarzem” to jeden z ostatnich obrazów, jakie namalował Gustav Klimt. Niebawem to dzieło może zostać najdroższym obrazem w Europie. Dom aukcyjny Sotheby's spodziewa się rekordowej kwoty za to dzieło Klimta.

Publikacja: 15.06.2023 15:35

Dama z wachlarzem, obraz Gustava Klimta.

Dama z wachlarzem, obraz Gustava Klimta.

Foto: Domena publiczna

„Dama z Wachlarzem” z 1917 roku to ostatni portret, jaki namalował w swoim życiu słynny austriacki malarz, Gustav Klimt. Dzieło ma szansę zostać najdroższym dziełem sztuki, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji w Europie. Licytacja odbędzie się pod koniec czerwca w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s.

Obraz Gustava Klimta na aukcji. Pobije rekord Europy?

Gustav Klimt to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych przedstawicieli europejskiej secesji. Jego niezwykle ozdobne obrazy od szeregu lat robią furorę wśród miłośników sztuki.

Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na oryginalne dzieło Klimta, chętnie kupują kubki, torby, koszulki i inne gadżety z kopiami takich obrazów jak „Pocałunek” czy „Judyta z głową Holofernesa”, które od lat zalewają półki sklepów i księgarni.

Czytaj więcej

Rusza największa na świecie wystawa dzieł mistrzów renesansu. Padnie rekord?

Miłośnicy sztuki i twórczości Klimta dysponujący nieco grubszymi portfelami mają szansę wylicytować jeden z ostatnich obrazów, jaki namalował wiedeński modernista. Mowa o „Damie z wachlarzem” – barwnym portrecie, który niebawem trafi do londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby’s.

Gustav Klimt, domena publiczna, via Wikimedia Commons

Aukcja odbędzie się 27 czerwca 2023 roku. Estymacja wynosi 65-80 milionów funtów, czyli około 340-417 milionów złotych. To najwyższa kwota za dzieło sztuki, jaką kiedykolwiek ustalono zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Europie. „Dama z wachlarzem” ma tym samym szansę pobić rekord, który należy obecnie do „Idącego człowieka” – rzeźby autorstwa Alberto Giacomettiego.

Oczywiście można się spodziewać, że ostateczna kwota, jaką będzie gotów wyłożyć kolejny właściciel „Damy z wachlarzem”, będzie dużo wyższa od tej estymacji. W poprzednich latach takie obrazy jak „Nimfy” Claude’a Moneta czy „Imperium świateł” René Magritte’a sprzedawano znacznie drożej, niż pierwotnie zakładano.

Ostatni raz „Damę z wachlarzem” można było zobaczyć w ubiegłym roku w ramach wystawy w wiedeńskim Górnym Belwederze. Wystawa trwała od marca 2021 do lutego 2022 roku.

„Dama z wachlarzem” – ostatni portret namalowany przez Gustava Klimta

„Damę z wachlarzem” Gustav Klimt namalował w 1917 roku, niedługo przed swoją śmiercią w roku 1918. Olejny obraz przedstawia anonimową siedzącą kobietę, choć niektórzy doszukują się w niej Johanny Staude, jednej z ulubionych modelek malarza.

Co ciekawe, Klimt nie namalował tego obrazu na zamówienie, ale dla samego siebie. Być może właśnie dlatego widać w „Damie z wachlarzem” pewną nonszalanckość i spontaniczność, na którą malarz nie mógłby sobie pozwolić, gdyby obraz miał powstać dla któregoś z jego klientów.

Wśród artystów tworzących w drugiej dekadzie XX wieku szalenie modne były nawiązania do sztuki Chin i Japonii. Gustav Klimt podzielał te fascynacje, co widać w wielu jego obrazach. „Dama z wachlarzem” nie jest tu wyjątkiem.

Tytułowa dama prawdopodobnie ma na sobie jedno z wielu dalekowschodnich kostiumów będących w posiadaniu Klimta – malarz miał pokaźną kolekcję japońskich kimon i chińskich szat. Orientalne motywy na kostiumie postaci, a także w tle, stanowią bardzo wyraźne nawiązania do sztuki Dalekiego Wschodu.

Obecnie najdroższym dziełem sztuki, jakie sprzedano w Europie, jest „Idący człowiek” Alberto Giacomettiego, który w 2010 roku za 65 milionów funtów wylicytowano w Sotheby’s. Jeżeli natomiast chodzi o obraz, to rekord należy do „Nimf”. Dzieło Claude’a Moneta sprzedano za prawie 50 milionów funtów w domu aukcyjnym Christie’s w 2008 roku.

„Dama z Wachlarzem” z 1917 roku to ostatni portret, jaki namalował w swoim życiu słynny austriacki malarz, Gustav Klimt. Dzieło ma szansę zostać najdroższym dziełem sztuki, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji w Europie. Licytacja odbędzie się pod koniec czerwca w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s.

Obraz Gustava Klimta na aukcji. Pobije rekord Europy?

Pozostało 91% artykułu
Sztuka
Włochy mają nowe muzeum sztuki współczesnej. Opóźnienie wyniosło 52 lata
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Sztuka
Pomnik z Wrocławia wśród najpiękniejszych na świecie. „Tworzyliśmy go kilka lat”
Sztuka
Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję