„Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego to dzieło w pewnym sensie mityczne. Od lat jego losy pozostawały nieznane. Ostatni raz obraz pokazano publicznie w 1890 roku. Później trop się urywał i do niedawna eksperci nie mieli pojęcia, co stało się z tą pracą. Jedynym śladem był szkic ołówkiem, który zachował się i trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Nie wiedzieli, że mają w domu zaginiony obraz Chełmońskiego
Przez wiele lat w nieświadomości żyli też właściciele obrazu. Nie zdawali sobie sprawy, że praca, przechowywana w podwarszawskiej willi, traktowana jak rodzinna pamiątka i przekazywana z pokolenia na pokolenie, to obraz Józefa Chełmońskiego, jednego z czołowych XIX-wiecznych malarzy polskich.
Czytaj więcej
W Sztokholmie stanęła nietypowa rzeźba. „Niemożliwa Statua” to pierwsze dzieło sztucznej inteligencji, które łączy style pięciu wybitnych rzeźbiarzy i rzeźbiarek z różnych epok.
Obraz powstał na poddaszu Hotelu Europejskiego, tam Chełmoński miał swoją pracownię, podobnie jak kilku innych słynnych artystów – między innymi Stanisław Witkiewicz, Adam Chmielowski czy Antoni Piotrowski.
Kogo przedstawia „WIeczór letni”? Zdaniem ekspertów to kuzynka Chełmońskiego, którą artysta spotkał w jednym z dworków podczas podróży po Ukrainie.