Obraz Józefa Chełmońskiego odnaleziony po 133 latach. Jest wart miliony złotych

Zaginiony obraz Józefa Chełmońskiego, czołowego polskiego przedstawiciela realizmu, odnalazł się po 133 latach w podwarszawskiej willi. Niebawem trafi na aukcję, dzieło z estymacją od 3 do 5 milionów złotych.

Publikacja: 02.06.2023 23:55

Obraz „Wieczór letni” po raz ostatni publicznie prezentowany był w 1890 roku. Obecnie można go ogląd

Obraz „Wieczór letni” po raz ostatni publicznie prezentowany był w 1890 roku. Obecnie można go oglądać w warszawskiej siedzibie firmy Desa Unicum.

Foto: Desa Unicum

„Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego to dzieło w pewnym sensie mityczne. Od lat jego losy pozostawały nieznane. Ostatni raz obraz pokazano publicznie w 1890 roku. Później trop się urywał i do niedawna eksperci nie mieli pojęcia, co stało się z tą pracą. Jedynym śladem był szkic ołówkiem, który zachował się i trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nie wiedzieli, że mają w domu zaginiony obraz Chełmońskiego

Przez wiele lat w nieświadomości żyli też właściciele obrazu. Nie zdawali sobie sprawy, że praca, przechowywana w podwarszawskiej willi, traktowana jak rodzinna pamiątka i przekazywana z pokolenia na pokolenie, to obraz Józefa Chełmońskiego, jednego z czołowych XIX-wiecznych malarzy polskich.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja umie już rzeźbić jak Michał Anioł. Pierwsze takie dzieło

Obraz powstał na poddaszu Hotelu Europejskiego, tam Chełmoński miał swoją pracownię, podobnie jak kilku innych słynnych artystów – między innymi Stanisław Witkiewicz, Adam Chmielowski czy Antoni Piotrowski. 

Kogo przedstawia „WIeczór letni”? Zdaniem ekspertów to kuzynka Chełmońskiego, którą artysta spotkał w jednym z dworków podczas podróży po Ukrainie.

Desa Unicum

Obraz, zaprezentowany po raz pierwszy w 1875 roku podczas wystawy w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, spotkał się z chłodnym przyjęciem polskiego światka artystycznego. Taka reakcja miała wpływ na decyzję artysty o wyjeździe do Paryża. Chełmoński spędził tam kilkanaście lat i odniósł spory sukces – artystyczny i finansowy. 

Właściciele obrazu postanowili w końcu poznać historię dzieła, które było w ich domu od pokoleń. Informacja, że odnalazła się słynna praca Chełmońskiego, była sensacją. Eksperci szacują wartość „Wieczoru letniego” na 3 do 5 milionów złotych. 

Ile tak naprawdę wart jest zaginiony obraz Józefa Chełmońskiego? Tego dowiemy się 15 czerwca, bo na ten dzień zaplanowana jest aukcja obrazu w domu aukcyjnym Desa Unicum.

Oprócz „Wieczoru letniego” będzie można też kupić prace między innymi Tadeusza Makowskiego, Juliana Fałata, Stanisława Wyspiańskiego czy Zofii Stryjeńskiej.. Obecnie „Wieczór letni” można oglądać w warszawskiej siedzibie firmy Desa Unicum na wystawie przedaukcyjnej zatytułowanej „Sztuka dawna. XIX wiek. Modernizm. Międzywojnie”.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda