Sztuczna inteligencja umie już rzeźbić jak Michał Anioł. Pierwsze takie dzieło

W Sztokholmie stanęła nietypowa rzeźba. „Niemożliwa Statua” to pierwsze dzieło sztucznej inteligencji, które łączy style pięciu wybitnych rzeźbiarzy i rzeźbiarek z różnych epok.

Publikacja: 25.05.2023 14:22

„Impossible Statue” („Niemożliwa Statua”) ma być połączeniem rzeźbiarskiego stylu Michała Anioła ora

„Impossible Statue” („Niemożliwa Statua”) ma być połączeniem rzeźbiarskiego stylu Michała Anioła oraz żyjących na przełomie XIX i XX wieku Auguste’a Rodina, Käthe Kollwitz, Kotaro Takamury i Augusty Savage.

Foto: Sandvik

Jak połączyć charakterystyczne style pięciu słynnych rzeźbiarzy i rzeźbiarek z całego świata, tworzących na przestrzeni ostatnich 500 lat? Nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem informacja, że zadanie to wykonała sztuczna inteligencja. Efekty współpracy specjalistów od AI oraz inżynierów szwedzkiej firmy Sandvik można oglądać w sztokholmskim Muzeum Nauki i Technologii.

„Niemożliwa Statua” — pierwsza rzeźba wygenerowana przez AI

Pierwsza na świecie rzeźba wygenerowana przez sztuczną inteligencję ma już fizyczną formę — wykonano ją ze stali nierdzewnej. Mierząca około półtora metra rzeźba pod tytułem „Impossible Statue” („Niemożliwa Statua”) przedstawia półnagą androgyniczną postać trzymającą w prawej dłoni kulę ziemską.

Czytaj więcej

Artysta z Niemiec pozwał 399 firm. Wywalczył najwyższe odszkodowanie w historii

Rzeźba łączy w sobie różne faktury metalu. Ludzka postać jest gładka i lśniąca, zaś jej szata — matowa. Do jej wygenerowania posłużono się nie jednym, a aż trzema algorytmami sztucznej inteligencji. Wykorzystano popularne generatory obrazów: Stable Diffusion, DALL-E firmy Open AI oraz Midjourney. „Niemożliwa Statua” miała stanowić połączenie stylu Michała Anioła oraz żyjących na przełomie XIX i XX wieku Auguste’a Rodina, Käthe Kollwitz, Kotaro Takamury i Augusty Savage.

Sandvik

Oczywiście uzyskanie ostatecznego efektu, a także przeniesienie dzieła do realnego świata nie byłoby możliwe bez ingerencji ludzi. Nad powstaniem rzeźby pracował zespół konsultantów oraz szwedzka firma Sandvik, specjalizująca się w obróbce metali i produkcji maszyn dla przemysłu.

Jak powstała pierwsza rzeźba stworzona przez AI

Co dla człowieka wydaje się niemożliwe, dla sztucznej inteligencji jest kwestią zaledwie kilku minut. W przypadku „Niemożliwej Statui” proces twórczy nie był jednak tak szybki, jak mogłoby się wydawać.

Najpierw zespół pracujący nad projektem wyekstrahował najbardzej charakterystyczne cechy stylów pięciu wybitnych artystów. Następnie przekazał odpowiednie dane sztucznej inteligencji, aby się ich nauczyła.

Celem projektu było uchwycenie w jednej rzeźbie renesansowej estetyki Michała Anioła poprzez ustawienie jej na zasadzie kontrapostu i muskulaturę charakterystyczną dla Rodina. Dodano do tego naturalistyczną autentyczność Käthe Kollwitz, dynamikę rzeźb Kotaro Takamury (czerpiącego zresztą inspiracje z Rodina) oraz nieco abstrakcyjną ekspresyjność dzieł Augusty Savage.

Następnie przystąpiono do generowania kolejnych projektów rzeźb przy użyciu trzech wspomnianych algorytmów. Zespół pracował ze sztuczną inteligencją aż do momentu, kiedy udało się wygenerować zadowalający projekt.

Ostatnim etapem była konwersja dwuwymiarowego obrazu na trójwymiarowy model. Na jego podstawie dokonano szeregu symulacji pracy maszyn tnących i rzeźbiących w metalu.

Co istotne, oszacowano też najmniejszą ilość metalu, jaka jest potrzebna do stworzenia rzeźby. To właśnie oszczędność materiału, którą udało się uzyskać dzięki procesowi precyzyjnego projektowania cyfrowego zespół firmy Sandvik uważa za jedno z najważniejszych osiągnięć całego przedsięwzięcia.

Ostatnim etapem była obróbka metalu — maszyny odtworzyły trójwymiarowy projekt z dokładnością co do jednej setnej milimetra. Efekt współpracy ludzi i sztucznej inteligencji można właśnie oglądać w Muzeum Nauki i Technologii w Sztokholmie.

Jak połączyć charakterystyczne style pięciu słynnych rzeźbiarzy i rzeźbiarek z całego świata, tworzących na przestrzeni ostatnich 500 lat? Nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem informacja, że zadanie to wykonała sztuczna inteligencja. Efekty współpracy specjalistów od AI oraz inżynierów szwedzkiej firmy Sandvik można oglądać w sztokholmskim Muzeum Nauki i Technologii.

„Niemożliwa Statua” — pierwsza rzeźba wygenerowana przez AI

Pozostało 88% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda