Na mundial Katar kupił dzieła sztuki za miliony dolarów. Staną pod gołym niebem

Z okazji zbliżającego się mundialu władze Kataru zamówiły kilkadziesiąt dzieł u najsłynniejszych współczesnych artystów. Utworzą one największą na świecie galerię pod gołym niebem. Wstęp – wolny.

Publikacja: 12.08.2022 16:07

Ocenia się, że na wydatki związane z budowaniem kolekcji sztuki Katar co roku przeznacza ok. miliard

Ocenia się, że na wydatki związane z budowaniem kolekcji sztuki Katar co roku przeznacza ok. miliarda dolarów.

Foto: Tmqtar, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze będą okazją nie tylko do śledzenia zmagań najlepszych piłkarzy naszego globu. Kibice, którzy zjadą się do Dohy w listopadzie, będą mogli przy okazji zobaczyć dzieła najdroższych żyjących artystów. Zostały zamówione przez władze Kataru specjalnie z okazji mistrzostw świata.

Katar 2022: mundial i wielka sztuka

Yayoi Kusama, Jeff Koons, Damien Hirst, KAWS, Katharina Fritsch – to tylko kilkoro słynnych artystów, których prace uświetnią tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze. Władze w Dosze postanowiły połączyć sport i sztukę, zamawiając kilkadziesiąt prac najdroższych żyjących artystów.

To duża rzadkość: nie zdarzyło się dotąd, by organizatorzy mistrzostw świata w piłce nożnej postanowili zorganizować otwartą dla publiczności wystawę słynnych artystów, do tego na taką skalę. Mówimy jednak o kraju, który na rynku sztuki od lat jest  potężnym graczem.

Prace będą rozsiane po całej stolicy Kataru. Ekspozycje znajdą się na terenie stadionów i w innych popularnych lokalizacjach takich jak parki, centra handlowe, hotele, instytucje kulturalne, szkoły i uniwersytety, kompleksy sportowe, a także stacje kolejowe. Sztuka już teraz wita przyjezdnych od pierwszych minut wizyty w Katarze – rzeźby i obrazy zdobią nawet lotnisko Hamad.

W przestrzeni miejskiej stolicy Kataru znajdzie się kilkadziesiąt rzeźb i instalacji autorstwa między innymi słynnej japońskiej artystki Yayoi Kusamy, pochodzącego z Danii Olafura Eliassona czy Amerykanina Jeffa Koonsa. Część prac już znalazła się w Dosze, inne pojawią się w najbliższych tygodniach. Jesienią cała ta niezwykła galeria sztuki ma być gotowa.

Czytaj więcej

To będzie pierwsza wystawa na Księżycu. Słynny artysta wyśle tam swoje rzeźby

Prace najsłynniejszych współczesnych artystów spoza Kataru będą stanowiły tylko część wystaw. Turyści będą mieli też szansę poznać prace najwybitniejszych katarskich twórców, o których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszeli. Wśród artystów, których nie trzeba przedstawiać obeznanym w świecie sztuki współczesnej Katarczykom, znajdują się między innymi: Shua’a Ali, Adel Abidin, Ahmed Al Bahrani, Salman Al-Malek, Monira al Qadiri, Simone Fattal czy Faraj Daham.

Tworzenie wielkoskalowej wystawy sztuki w Dosze rozpoczęło się jeszcze w 2021 roku – pierwsze publiczne ekspozycje pojawiły się już latem. W przestrzeni publicznej można oglądać już rzeźby i instalacje artystyczne takich artystów jak Katharina Fritsch, Tom Claassen, Bruce Nauman czy Isa Genzken.

Piłka nożna z wybitną sztuką w tle

Wszystkie prace, które trafią na publiczną ekspozycję, a także na wystawy towarzyszące, pochodzą z zasobów Państwowego Muzeum Sztuki Kataru. To jedna z najciekawszych i z pewnością najbogatszych instytucji sztuki na świecie.

Muzeum zarządza Al Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al Thani, siostra panującego emira Tamima bin Hamada Al Thaniego. To jedna z najbardziej wpływowych kolekcjonerek sztuki na świecie. Dzięki ambitnemu i pełnemu rozmachu programowi wzbogacania muzeum o prace najważniejszych współczesnych artystów Al Mayassie bint Hamad udało się w tej dziedzinie wyróżnić Katar na tle pozostałych zamożnych krajów Półwyspu Arabskiego, a nawet świata.

Nie ujawniono budżetu całego przedsięwzięcia, w którym, oprócz wystawienia dzieł znajdujących się w zasobach muzeum od lat, zakupiono w ostatnim czasie również szereg nowych prac. Budżet musi być jednak gigantyczny. Szacuje się bowiem, że rocznie Państwowe Muzeum Sztuki Kataru wydaje na nowe nabytki około miliarda dolarów.

Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze będą okazją nie tylko do śledzenia zmagań najlepszych piłkarzy naszego globu. Kibice, którzy zjadą się do Dohy w listopadzie, będą mogli przy okazji zobaczyć dzieła najdroższych żyjących artystów. Zostały zamówione przez władze Kataru specjalnie z okazji mistrzostw świata.

Katar 2022: mundial i wielka sztuka

Pozostało 90% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali