Projekt z Poznania w światowej czołówce dzieł sztuki w miejscach publicznych

Szklane Palatium z poznańskiego Ostrowa Tumskiego, instalacja przedstawiająca zarys Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, znalazło się w TOP 100 konkursu CODAawards 2022 na najlepsze obiekty sztuki w przestrzeni publicznej na świecie.

Publikacja: 27.06.2022 15:27

„Duch Palatium”, instalacja na Ostrowie Tumskim, to projekt architekta Przemo Woźnego.

„Duch Palatium”, instalacja na Ostrowie Tumskim, to projekt architekta Przemo Woźnego.

Foto: Tomasz Urbanowicz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Jurorzy wyróżnili projekty w ramach konkursu „People’s Choise”, co oznacza, że wyłonienie zwycięzców jest teraz w rękach publiczności. Na projekty każdy można zagłosować na oficjalnej stronie CODAworx.

Wyróżnienie dla Palatium z Ostrowa Tumskiego 

CODAworx to organizacja zrzeszająca ekspertów z dziedziny sztuki, architektury i designu. Jej misją jest realizowanie i promowanie artystycznych koncepcji, przemycających wysoką wartość estetyczną zarówno do przestrzeni publicznych, jak i prywatnych.

Organizowany od 2013 roku konkurs CODAwards to jedna z form tej promocji. W gronie jurorów zasiadają w tym roku między innymi: redaktorka naczelna magazynu „Interior Design” Cindy Allen, projektant wnętrz Jamie Drake, członkini zarządu nowojorskiego Muzeum Sztuki i Designu Barbara Tober a także wielu laureatów wcześniejszych edycji CODAwards.

Czytaj więcej

Czesi zapraszają na największe śniadanie w Europie. W Pradze stanie wielki stół

Wśród zwycięskich projektów z poprzednich lat znalazły się zarówno nowoczesne, awangardowe instalacje artystyczne na świeżym powietrzu i we wnętrzach, jak i kreatywne interwencje z zabytkami w roli głównej. Przykładami są chociażby: spektakularna rzeźba pod tytułem „Agent Crystalline” w Edmonton w Kanadzie czy multimedialny pokaz na fasadzie katedry w Reims.

Realizacja na Ostrowie Tumskim, za którą stoi Pracownia Projektowa J.P. Woźny i artystyczna pracownia szklarska Archiglass z Wrocławia, ma szansę zostać pierwszym zwycięskim projektem z Polski. W konkursie można głosować do 30 czerwca 2022 roku. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 30 sierpnia.

„Duch Palatium” na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Realizacja znajduje się na terenie Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w najstarszej części Poznania. Przed ponad tysiącem lat stało tu palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy. Był to pierwszy wczesnopiastowski budynek na ziemiach polskich.

Projekt powstał na zlecenie Archidiecezji Poznańskiej i Miasta Poznań. Jego autorem jest architekt Przemo Woźny, a za zaprojektowanie i wykonanie szklanych elementów instalacji odpowiadają architekci Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass z Wrocławia.

Efekt jest minimalistyczny, a zarazem niezwykle efektowny. Szklana instalacja otacza kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim. W roku 1999 odkryto tu relikty palatium, w którym przed ponad tysiącem lat rezydował wraz z rodziną król Mieszko I. W budynku znajdowała się też kaplica, której fundamenty również przetrwały do naszych czasów.

Kościół NMP w Poznaniu. W tym miejscu znajdowało się palatium Mieszka I

Kościół NMP w Poznaniu. W tym miejscu znajdowało się palatium Mieszka I

Radomil talk, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Pomysł Przemo Woźnego, aby odwzorować zarys fundamentów w szkle, pojawił się dopiero w 2016 roku. Koncepcja, której realizację ukończono pięć lat później, zakładała uniesienie obrysu murów dawnego budynku 60 centymetrów ponad posadzką.

Całość tworzy ponad 200 szklanych elementów. Faktura szkła oddaje kształty kamieni, z których składają się fundamenty palatium.

Na powierzchni można też znaleźć cytaty historyczne, opowiadające dzieje tego miejsca. Za ich wykonanie odpowiada pracownia Kamiński Glas Studio z Wrocławia. Wieczorem instalacja jest podświetlona efektowną iluminacją.

W styczniu 2022 „Duch Palatium” dostał się do finału konkursu Property Design Awards 2022 w kategorii „Przestrzeń publiczna”.

Pracownia Projektowa J.P. Woźny ma również na koncie szereg innych wyróżnień. Zdobyła między innymi pierwszą nagrodę w konkursie na zagospodarowanie Placu Wolności i przylegających do niego ulic w Czarnkowie, a także Honorową Nagrodę Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jurorzy wyróżnili projekty w ramach konkursu „People’s Choise”, co oznacza, że wyłonienie zwycięzców jest teraz w rękach publiczności. Na projekty każdy można zagłosować na oficjalnej stronie CODAworx.

Wyróżnienie dla Palatium z Ostrowa Tumskiego 

Pozostało 93% artykułu
Sztuka
Włochy mają nowe muzeum sztuki współczesnej. Opóźnienie wyniosło 52 lata
Sztuka
Pomnik z Wrocławia wśród najpiękniejszych na świecie. „Tworzyliśmy go kilka lat”
Sztuka
Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą