Projekt z Poznania w światowej czołówce dzieł sztuki w miejscach publicznych

Szklane Palatium z poznańskiego Ostrowa Tumskiego, instalacja przedstawiająca zarys Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, znalazło się w TOP 100 konkursu CODAawards 2022 na najlepsze obiekty sztuki w przestrzeni publicznej na świecie.

Publikacja: 27.06.2022 15:27

„Duch Palatium”, instalacja na Ostrowie Tumskim, to projekt architekta Przemo Woźnego.

„Duch Palatium”, instalacja na Ostrowie Tumskim, to projekt architekta Przemo Woźnego.

Foto: Tomasz Urbanowicz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Jurorzy wyróżnili projekty w ramach konkursu „People’s Choise”, co oznacza, że wyłonienie zwycięzców jest teraz w rękach publiczności. Na projekty każdy można zagłosować na oficjalnej stronie CODAworx.

Wyróżnienie dla Palatium z Ostrowa Tumskiego 

CODAworx to organizacja zrzeszająca ekspertów z dziedziny sztuki, architektury i designu. Jej misją jest realizowanie i promowanie artystycznych koncepcji, przemycających wysoką wartość estetyczną zarówno do przestrzeni publicznych, jak i prywatnych.

Organizowany od 2013 roku konkurs CODAwards to jedna z form tej promocji. W gronie jurorów zasiadają w tym roku między innymi: redaktorka naczelna magazynu „Interior Design” Cindy Allen, projektant wnętrz Jamie Drake, członkini zarządu nowojorskiego Muzeum Sztuki i Designu Barbara Tober a także wielu laureatów wcześniejszych edycji CODAwards.

Czytaj więcej

Czesi zapraszają na największe śniadanie w Europie. W Pradze stanie wielki stół

Wśród zwycięskich projektów z poprzednich lat znalazły się zarówno nowoczesne, awangardowe instalacje artystyczne na świeżym powietrzu i we wnętrzach, jak i kreatywne interwencje z zabytkami w roli głównej. Przykładami są chociażby: spektakularna rzeźba pod tytułem „Agent Crystalline” w Edmonton w Kanadzie czy multimedialny pokaz na fasadzie katedry w Reims.

Realizacja na Ostrowie Tumskim, za którą stoi Pracownia Projektowa J.P. Woźny i artystyczna pracownia szklarska Archiglass z Wrocławia, ma szansę zostać pierwszym zwycięskim projektem z Polski. W konkursie można głosować do 30 czerwca 2022 roku. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 30 sierpnia.

„Duch Palatium” na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Realizacja znajduje się na terenie Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w najstarszej części Poznania. Przed ponad tysiącem lat stało tu palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy. Był to pierwszy wczesnopiastowski budynek na ziemiach polskich.

Projekt powstał na zlecenie Archidiecezji Poznańskiej i Miasta Poznań. Jego autorem jest architekt Przemo Woźny, a za zaprojektowanie i wykonanie szklanych elementów instalacji odpowiadają architekci Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass z Wrocławia.

Efekt jest minimalistyczny, a zarazem niezwykle efektowny. Szklana instalacja otacza kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim. W roku 1999 odkryto tu relikty palatium, w którym przed ponad tysiącem lat rezydował wraz z rodziną król Mieszko I. W budynku znajdowała się też kaplica, której fundamenty również przetrwały do naszych czasów.

Kościół NMP w Poznaniu. W tym miejscu znajdowało się palatium Mieszka I

Kościół NMP w Poznaniu. W tym miejscu znajdowało się palatium Mieszka I

Radomil talk, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Pomysł Przemo Woźnego, aby odwzorować zarys fundamentów w szkle, pojawił się dopiero w 2016 roku. Koncepcja, której realizację ukończono pięć lat później, zakładała uniesienie obrysu murów dawnego budynku 60 centymetrów ponad posadzką.

Całość tworzy ponad 200 szklanych elementów. Faktura szkła oddaje kształty kamieni, z których składają się fundamenty palatium.

Na powierzchni można też znaleźć cytaty historyczne, opowiadające dzieje tego miejsca. Za ich wykonanie odpowiada pracownia Kamiński Glas Studio z Wrocławia. Wieczorem instalacja jest podświetlona efektowną iluminacją.

W styczniu 2022 „Duch Palatium” dostał się do finału konkursu Property Design Awards 2022 w kategorii „Przestrzeń publiczna”.

Pracownia Projektowa J.P. Woźny ma również na koncie szereg innych wyróżnień. Zdobyła między innymi pierwszą nagrodę w konkursie na zagospodarowanie Placu Wolności i przylegających do niego ulic w Czarnkowie, a także Honorową Nagrodę Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jurorzy wyróżnili projekty w ramach konkursu „People’s Choise”, co oznacza, że wyłonienie zwycięzców jest teraz w rękach publiczności. Na projekty każdy można zagłosować na oficjalnej stronie CODAworx.

Wyróżnienie dla Palatium z Ostrowa Tumskiego 

Pozostało 93% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda