Znany wielu mieszkańcom Pragi restaurator i aktywista postanowił po raz kolejny tchnąć w Rynek Staromiejski nieco życia. Korzystając z poluzowanych pandemicznych obostrzeń, organizuje wydarzenie, w którym wezmą udział tysiące ludzi. Jego centralnym elementem będzie wielki okrągły stół.

Praga: śniadanie na Rynku Staromiejskim  przy gigantycznym okrągłym stole

Liczący 500 metrów obwodu stół zostanie zmontowany pod pomnikiem Jana Husa na Rynku Staromiejskim w Pradze. Ogólnodostępny piknik będzie otwarty już od 6:00 rano, a jego zakończenie przewiduje się na godzinę 10:00.

Będzie to śniadanie całkiem eleganckie, z białym obrusem i wazonami z kwiatami. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie własnego jedzenia, napojów, naczyń i sztućców.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Ondřej Kobza, prezes lokalnego stowarzyszenia „Piána na ulici”. Do Kobzy należy między innymi znana praska kawiarnia „Café v lese”, bistro „Café Neustadt” oraz inne rozsiane w całej Pradze miejsca spotkań i wydarzeń kulturalnych.

„Stół to potężny symbol. Zasiadają za nim rodziny, pisze się na nim listy i traktaty pokojowe. Rycerze króla Artura zbierali się przy Okrągłym Stole. Zasady są proste: przyjść może każdy, musicie tylko przynieść jedzenie, a idealnie by było, gdybyście się nim podzielili z sąsiadem” – opisuje zasady imprezy Kobza w rozmowie z serwisem internetowym „Prague Morning”.

Czytaj więcej

Będą limity dla turystów. Słynne włoskie miasteczko ma dość zakorkowanych ulic

„Pomysł tego śniadania wynikł z potrzeby zapełnienia Rynku Staromiejskiego, który nieco opustoszał. Rynek zawsze był miejscem spotkań i pogawędek. Mam nadzieję, że przynajmniej przez te kilka godzin będziemy mogli przywrócić pierwotną rolę tego miejsca” – dodaje Kobza.

Organizator pikniku spodziewa się, że 29 czerwca na Rynku Staromiejskim pojawi się bardzo dużo gości. Uruchomiono więc system wcześniejszych rezerwacji online, aby każdy chętny mógł zagwarantować sobie miejsce przy stole. Jak jednak zapewnia Kobza, miejsce zawsze jakoś się znajdzie, nawet dla spontanicznych gości.

Okragły stół w Pradze: „Ktoś może napić się porannej kawy, a ktoś inny – szampana”

Podobny piknik przy półkilometrowym stole – również za sprawą Ondřeja Kobzy – miało miejsce w 2020 roku na zadaszonym Moście Karola w Pradze. Przy długim stole z dwoma tysiącami miejsc przewinęły się wtedy tłumy mieszkańców Pragi, chcących symbolicznie pożegnać pandemię koronawirusa.

Informacja o wydarzeniu obiegła cały świat, wywołując najróżniejsze reakcje. Nie obyło się bez słów krytyki, świat tkwił bowiem w samym środku pandemii. Pojawiło się wiele opinii, że piknik na taką skalę przyczynił się do dalszego rozprzestrzenienia się koronawirusa w Czechach.

Ondřej Kobza jest znanym praskim aktywistą społecznym. Stoi za ponad dwudziestoma lokalnymi projektami kulturalnymi, które organizuje w Pradze od wielu lat.

Jednym z jego pierwszych przedsięwzięć było rozstawianie w różnych miejscach w Pradze pianin, na których zagrać mógł każdy przechodzień. Od tej inicjatywy wzięło zresztą nazwę jego stowarzyszenie.

Z inicjatywy Kobzy w przestrzeni Pragi pojawiły się platformy do organizowania miejskich potańcówek, stanowiska do gry w szachy, a nawet automaty recytujące poezję. Jednym z najnowszych projektów Kobzy jest zaadaptowanie niedostępnego jak dotąd dachu Pałacu Lucerna w Pradze na ogólnodostępny taras. Odbywają się na nim między innymi sesje jogi, wystawy, koncerty i inne wydarzenia.