Obraz przedstawiający Jezusa trzymającego rękę na szklanej kuli symbolizującej świat, znajduje się w zasobach Kunsthistorisches Museum w Wiedniu od dawna. Okrzyknięto go „wiedeńskim Zbawicielem świata” (Salvator Mundi), ponieważ przedstawia ten sam temat, co słynne dzieło przypisywane Leonardowi da Vinci. Eksperci uważają, że obrazu znajdującego się w zasobach wiedeńskiego muzeum jest Tycjan, renesansowy artysta włoski.
„Zbawiciel świata” z Wiednia
Czas powstania obrazu szacuje się na lata 1520-1530. Do tej pory historycy sztuki i pracownicy wiedeńskiego muzeum autorstwo obrazu przypisywali artystom pracującym w tamtym czasie w weneckiej pracowni Tycjana. Teraz rośnie ich pewność, że autorem obrazu pt. „Chrystus z kulą” był sam Tycjan.
„Zbawiciel świata” z wiedeńskiego muzeum. Konserwatorzy są niemal pewni, że to dzieło Tycjana.
Obecnie w wiedeńskim muzeum trwają pracę badawcze i konserwatorskie nad około 30 obrazami, które wyszły spod ręki mistrza. Pod lupę wzięto również „Chrystusa z kulą”, prześwietlając obraz promieniami podczerwonymi i rentgenowskimi. Takie zabiegi mają potwierdzić, czy obraz rzeczywiście własnoręcznie namalował Tycjan.
Czytaj więcej
Sprzedaż pracy zatytułowanej „Zbawiciel świata” to połączenie szpiegowskiego kryminału, teorii spiskowych, politycznych intryg oraz opowieści o tym, jak funkcjonuje współczesny rynek sztuki