NFT, czyli niewymienialne tokeny, to zbiorowa nazwa wszystkiego, co wirtualne, i co występuje w jednym egzemplarzu lub w konkretnej, ograniczonej liczbie. To właśnie ta ostatnia cecha sprawiła, że w od pewnego czasu NFT to jedne z najdroższych dzieł na rynku sztuki.
NFT: Ile warte są prace z cyklu „CryptoPunks”?
„Priscilla” – tak brzmi tytuł bardzo prostej grafiki przedstawiającej głowę czarnowłosej kobiety z pomalowanymi na jasny fiolet ustami, z pieprzykiem na policzku, umieszczonej na szarym tle. To jeden z niewymienialnych tokenów autorstwa duetu twórców, stojących za kolektywem Larva Labs. To jeden z 10 tysięcy projektów z cyklu CryptoPunks. Matt i John sprzedają swoje wirtualne dzieła za miliony dolarów.
Czytaj więcej
„NFT”, pojęcie z pogranicza sztuki i technologii, zostało wybrane angielskim słowem roku przez wydawcę popularnego słownika Collins. Co oznacza skrót NFT i dlaczego stał się tak popularny?
Latem 2021 roku, jako dzieło sztuki, „Priscilla” trafiła do stałej ekspozycji Instytutu Sztuki Współczesnej w Miami (ICA). Znak czasów? Zdaniem pracowników instytucji – jak najbardziej tak. Cytujący ich wypowiedź dziennikarz „New York Timesa”, Kevin T. Dugan, pisze, że NFT „w pełni reprezentują kulturowego ducha czasów i będą mieć historyczne znaczenie dla następnych pokoleń.
Jednak pół roku później pracownicy zreflektowali się. Widząc, jakie zawrotne ceny osiągają pikselowe grafiki kolektywu Larva Labs, zwrócili się do profesjonalnych rzeczoznawców z prośbą o wycenę „Priscilli”. Pracowników ICA interesuje między innymi, ile wynosi kwota ubezpieczenia pracy zabezpieczonej tokenem NFT na wypadek, gdyby uległa zniszczeniu. Chodzi też o to, na jaką ulgę podatkową może liczyć darczyńca – żeby to ustalić, potrzebna jest wiarygodna wycena dzieła. A tego nikt nie jest w stanie odpowiedzialnie podać – dlatego sprawa od wielu tygodni nie ma rozwiązania i nie zanosi się na to, by na razie miało to ulec zmianie.