Węgierski „Dom Muzyki” otworzył swoje wnętrza dla miłośników muzyki i nietuzinkowej architektury. Bo oprócz koncertów, odwiedzających Magyar Zené Haza w Budapeszcie czeka uczta dla oka.

Magyar Zené Haza – „Dom Muzyki” w Budapeszcie

Znajdujący się w budapesztańskim parku miejskim Városliget nowy „Dom Muzyki” ma być miejscem dostępnym dla wszystkich, bez względu na stopień znajomości muzyki. Przeznaczenie budynku jest trojakie: jego bryłę podzielono na przestrzeń koncertową, edukacyjną i wystawową.

Czytaj więcej

Rusza najbardziej luksusowy hotel w naszej części Europy

Otwarty charakter tego miejsca widać już w samym projekcie budynku, którego parter zbudowano ze szklanych ścian. W środku znajdują się dwie sale koncertowe. Nagłośnienie i akustyka budynku to wspólne dzieło muzyków i inżynierów dźwięku z Węgier i Japonii.

Jak tylko nadejdzie wiosna, budynek będzie tonął w zieleni. Szklane ściany sprawią, że uczestnicy wydarzeń w „Domu Muzyki” będą mogli ciągle widzieć tę zieleń. W założeniu twórców projektu doświadczeniu muzycznemu ma towarzyszyć także poczucie bezpośredniego obcowania z naturą.

Poziom -1 przeznaczono z kolei na przestrzenie wystawowe. Na ponad dwóch tysiącach metrów kwadratowych można tu oglądać stałe i czasowe wystawy poświęcone historii muzyki na świecie i na Węgrzech, rozwojowi węgierskiego popu, a także współczesnym zagadnieniom i zjawiskom ze świata muzyki.

LIGET-BUDAPEST, Mohai Balázs, Magyar Zene Haza

Na poziomie +1 znajduje się natomiast biblioteka i przestrzeń edukacyjna. W zasobach biblioteki można znaleźć materiały na temat muzyki, zwłaszcza popularnej. Tu również będą odbywać się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Całość wieńczy spektakularny dach o organicznej formie, wychodzący również na zewnątrz. Okna w suficie o nieregularnych, opływowych kształtach zapewniają dobre doświetlenie wnętrz naturalnym światłem.

Budynek otacza ogród z wieloma miejscami do siedzenia. Wiosną i latem będzie można tu obserwować występy na świeżym powietrzu albo po prostu odpocząć po spacerze w parku.

Sou Fujimoto – wybitny architekt przestrzeni publicznych

Węgierski „Dom Muzyki” zdobył szereg międzynarodowych nagród niedługo po tym, kiedy jego projekt ujrzał światło dzienne. Budynek ma na koncie takie wyróżnienia jak: najlepszy budynek użyteczności publicznej w Europie i na świecie w konkursie „International Property Awards” z 2019 roku, a także nagrodę za najlepszy obiekt muzyczny w konkursie „American Music Cities Awards” z 2020 roku.

Niedawno magazyn „Time Out” ogłosił też, że Magyar Zené Haza jest jednym z najciekawszych miejsc kultury na świecie, które warto zobaczyć w 2022 roku.

Również jego twórca ma na swoim koncie szereg nagród. Sou Fujimoto uhonorowano między innymi w konkursie „Marcus Prize” z 2013 roku za projekt „Serpentine Gallery Pavilion” w Londynie. Sam architekt zasiadł w gronie jury tegorocznego konkursu znanego pisma architektonicznego „Wallpaper*”.

Jednym z najnowszych dzieł Fujimoto jest „L'Arbre Blanc”, niezwykle oryginalny blok mieszkalny w Montpellier we Francji. Inne ikoniczne projekty architekta to między innymi: budynek muzeum i biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Musashino oraz „House NA” w Tokio z 2011 roku, a także „Hounse N” w mieście Oita z 2008 roku.