Dom Muzyki w Budapeszcie: takiego muzeum Europa Środkowa jeszcze nie miała

Po prawie czterech latach budowy otwarto węgierski „Dom Muzyki”. Budynek Magyar Zené Haza w Budapeszcie zaprojektował utytułowany japoński architekt, Sou Fujimoto. To najbardziej efektowne muzeum w naszej części Europy.

Publikacja: 25.01.2022 16:00

Dach Domu Muzyki zaprojektowany został w stylu charakterystycznym dla japońskiego architekta Sou Fuj

Dach Domu Muzyki zaprojektowany został w stylu charakterystycznym dla japońskiego architekta Sou Fujimoto.

Foto: LIGET-BUDAPEST, Mohai Balázs, Magyar Zene Haza

Węgierski „Dom Muzyki” otworzył swoje wnętrza dla miłośników muzyki i nietuzinkowej architektury. Bo oprócz koncertów, odwiedzających Magyar Zené Haza w Budapeszcie czeka uczta dla oka.

Magyar Zené Haza – „Dom Muzyki” w Budapeszcie

Znajdujący się w budapesztańskim parku miejskim Városliget nowy „Dom Muzyki” ma być miejscem dostępnym dla wszystkich, bez względu na stopień znajomości muzyki. Przeznaczenie budynku jest trojakie: jego bryłę podzielono na przestrzeń koncertową, edukacyjną i wystawową.

Czytaj więcej

Rusza najbardziej luksusowy hotel w naszej części Europy

Otwarty charakter tego miejsca widać już w samym projekcie budynku, którego parter zbudowano ze szklanych ścian. W środku znajdują się dwie sale koncertowe. Nagłośnienie i akustyka budynku to wspólne dzieło muzyków i inżynierów dźwięku z Węgier i Japonii.

Jak tylko nadejdzie wiosna, budynek będzie tonął w zieleni. Szklane ściany sprawią, że uczestnicy wydarzeń w „Domu Muzyki” będą mogli ciągle widzieć tę zieleń. W założeniu twórców projektu doświadczeniu muzycznemu ma towarzyszyć także poczucie bezpośredniego obcowania z naturą.

Poziom -1 przeznaczono z kolei na przestrzenie wystawowe. Na ponad dwóch tysiącach metrów kwadratowych można tu oglądać stałe i czasowe wystawy poświęcone historii muzyki na świecie i na Węgrzech, rozwojowi węgierskiego popu, a także współczesnym zagadnieniom i zjawiskom ze świata muzyki.

LIGET-BUDAPEST, Mohai Balázs, Magyar Zene Haza

Na poziomie +1 znajduje się natomiast biblioteka i przestrzeń edukacyjna. W zasobach biblioteki można znaleźć materiały na temat muzyki, zwłaszcza popularnej. Tu również będą odbywać się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Całość wieńczy spektakularny dach o organicznej formie, wychodzący również na zewnątrz. Okna w suficie o nieregularnych, opływowych kształtach zapewniają dobre doświetlenie wnętrz naturalnym światłem.

Budynek otacza ogród z wieloma miejscami do siedzenia. Wiosną i latem będzie można tu obserwować występy na świeżym powietrzu albo po prostu odpocząć po spacerze w parku.

Sou Fujimoto – wybitny architekt przestrzeni publicznych

Węgierski „Dom Muzyki” zdobył szereg międzynarodowych nagród niedługo po tym, kiedy jego projekt ujrzał światło dzienne. Budynek ma na koncie takie wyróżnienia jak: najlepszy budynek użyteczności publicznej w Europie i na świecie w konkursie „International Property Awards” z 2019 roku, a także nagrodę za najlepszy obiekt muzyczny w konkursie „American Music Cities Awards” z 2020 roku.

Niedawno magazyn „Time Out” ogłosił też, że Magyar Zené Haza jest jednym z najciekawszych miejsc kultury na świecie, które warto zobaczyć w 2022 roku.

Również jego twórca ma na swoim koncie szereg nagród. Sou Fujimoto uhonorowano między innymi w konkursie „Marcus Prize” z 2013 roku za projekt „Serpentine Gallery Pavilion” w Londynie. Sam architekt zasiadł w gronie jury tegorocznego konkursu znanego pisma architektonicznego „Wallpaper*”.

Jednym z najnowszych dzieł Fujimoto jest „L'Arbre Blanc”, niezwykle oryginalny blok mieszkalny w Montpellier we Francji. Inne ikoniczne projekty architekta to między innymi: budynek muzeum i biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Musashino oraz „House NA” w Tokio z 2011 roku, a także „Hounse N” w mieście Oita z 2008 roku.

Węgierski „Dom Muzyki” otworzył swoje wnętrza dla miłośników muzyki i nietuzinkowej architektury. Bo oprócz koncertów, odwiedzających Magyar Zené Haza w Budapeszcie czeka uczta dla oka.

Magyar Zené Haza – „Dom Muzyki” w Budapeszcie

Pozostało 93% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda