Zrabowane antyki wracają do Włoch. Przez lata były w słynnych muzeach w USA

Stany Zjednoczone zwróciły Włochom 200 przedmiotów. Wśród nich są wazy, popiersia, figurki, a nawet antyczne rzeźby. Wszystkie zostały nielegalnie wywiezione z Włoch i trafiły do znanych kolekcjonerów w USA.

Publikacja: 21.12.2021 08:34

Część ze zrabowanych antyków, które wróciły do Włoch.

Część ze zrabowanych antyków, które wróciły do Włoch.

Foto: Manhattan District Attorney

Zdecydowana większość antyków przekazanym Włochom została wywieziona z tego kraju dzięki rzymskiemu handlarzowi dziełami sztuki i zabytkami, oskarżonego o to, że stworzył działającą kilka dekad siatkę przemytniczą pozwalającą wywozić bezcenne zabytki. 

Zrabowane antyki wracają do Włoch

Trudno oszacować wartość zabytkowych przedmiotów, które w toku burzliwej historii opuściły dawne tereny Cesarstwa Rzymskiego i które porozjeżdżały się po całym świecie. Niektóre z nich do dziś można oglądać w muzeach na całym glonie, część z nich trafiła w ręce prywatne.

Czytaj więcej

Miliarder z dożywotnim zakazem kolekcjonowania antyków. „Sprawa bez precedensu”

200 drogocennych przedmiotów pochodzących z czasów Etrusków, a także starożytnej Grecji i Rzymu nielegalnie szmuglowano z Włoch do Stanów Zjednoczonych od lat 80. ubiegłego wieku. W piątek 17 grudnia 2021 roku odbyło się ceremonialne przekazanie części zabytków.

Wśród skradzionych antyków znalazły się między innymi rzeźby, marmurowe popiersia czy naczynia z malowidłami. Około 160 z tych przedmiotów pochodzi z przemytu, za które odpowiedzialna jest jedna osoba – handlarz antykami Edoardo Almagià.

Mężczyzna zajmował się tym procederem przez 30 lat i kilka razy już podpadł policji. Amerykańskie służby twierdzą, że przeszmuglowane przez niego przedmioty nadal znajdują się w muzeach w całych Stanach Zjednoczonych.

Co ciekawe, z powodu przedawnienia jego czynów, Edoardo Almagià nie stanie przed sądem. 70-letni Almagià znajduje się obecnie na wolności i mieszka w Rzymie.

W muzeach i prywatnych kolekcjach

Jak donosi agencja informacyjna AFP, blisko połowę przedmiotów znaleziono w Muzeum Sztuki Greckiej, Etruskiej i Rzymskiej na Uniwersytecie Fordham na nowojorskim Bronksie. Inne – między innymi liczący 2,5 tysiąca lat kielich na wino – odnaleziono w Getty Museum w Los Angeles oraz muzeach sztuki w San Antonio i Cleveland.

Jednym ze słynniejszych artefaktów jest marmurowa głowa rzymskiego cesarza Septymiusza Sewera, którą skradziono z jednego z włoskich muzeów w 1984 roku. Innymi są na przykład pochodząca z VII wieku przed naszą erą waza z wizerunkiem Ulissesa czy terakotowa głowa bogini, znana jako „Głowa Dziewicy” z IV wieku przed nasza erą.

Pozostałe przedmioty znajdowały się w prywatnych rękach mieszkańców Nowego Jorku i Long Island. Były częścią portfolio galerii sztuki lub stanowiły elementy wystroju wnętrz majętnych kolekcjonerów. Jednym z nich o mały włos nie została Kim Kardashian, była żona Kanye'ego Westa.

W 2016 roku celebrytka zamierzała zakupić pochodzący z przełomu I i II wieku naszej ery fragment rzymskiej rzeźby Ateny Samiańskiej autorstwa Myrona. Dzieło należało wcześniej do zasobów prywatnej galerii sztuki Axel Vervoordt, znajdującej się w belgijskim mieście Wijnegem. Opiewająca na prawie 750 tysięcy dolarów transakcja nie doszła do skutku – rzeźbę zatrzymano na amerykańskiej granicy.

Jak na razie z USA do Włoch przekazano 160 z 200 artefaktów. Pozostałe 40 znajduje się na czasowej wystawie we włoskim konsulacie w Nowym Jorku, która potrwa do marca 2022 roku. To jak dotąd największa akcja repatriacji skradzionych zabytków, którą udało się przypieczętować dwóm krajom.

Zdecydowana większość antyków przekazanym Włochom została wywieziona z tego kraju dzięki rzymskiemu handlarzowi dziełami sztuki i zabytkami, oskarżonego o to, że stworzył działającą kilka dekad siatkę przemytniczą pozwalającą wywozić bezcenne zabytki. 

Zrabowane antyki wracają do Włoch

Pozostało 92% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda