Ta substancja to ratunek dla skóry zmęczonej maseczkami

Dla wszystkich było jasne, że konieczność noszenia maseczki przez wiele miesięcy będzie miała konsekwencje dla zdrowia skóry twarzy. Jak jej pomóc? Okazuje się, że rozwiązaniem może być substancja, którą dermatolodzy dobrze znają od lat.

Publikacja: 15.07.2021 11:20

Ta substancja to ratunek dla skóry zmęczonej maseczkami

Foto: Fot: Engin Akyurt/Unsplash

W czasie pandemii miałyśmy więcej czasu na zadbanie o ciało – w tym również o skórę. Z drugiej strony konieczność noszenia maseczek w sprawiła, że zaczęłyśmy mierzyć się z problemami dermatologicznymi, które wcześniej w ogóle nas nie dotykały. Pojawiło się zupełnie nowe zjawisko znane jako „maskne”. To trądzik powstający w wyniku długotrwałego noszenia maseczki, niezbędnej w czasie pandemii.

Czytaj też: Zaskoczenie: oto najpopularniejsza marka kosmetyków w Polsce

Latem do listy problemów trzeba dopisać słońce, od którego skóra twarzy zdążyła się odzwyczaić, a ekspozycja na promienie słoneczne bywa dla niej sporym szokiem. Krótko mówiąc: nasza skóra potrzebuje pomocy, bo sama może sobie nie poradzić.

Dermatologia zna oczywiście mnóstwo sposobów na to, jak zaradzić problemom skórnym. Branża kosmetyczna jest w stanie dołożyć drugie tyle gotowych rozwiązań i kosmetyków. Tylko co tak naprawdę może pomóc skórze po miesiącach pandemicznej udręki?

Kwas traneksamowy: czym jest i jak działa?

W ostatnich miesiącach popularność zyskują kosmetyki zawierające składnik, który może okazać się wybawieniem dla skóry zmęczonej noszeniem maseczki. Chodzi o kwas traneksamowy. Co to za substancja i dlaczego warto się nią zainteresować?

Preparaty zawierające kwas traneksamowy to względna nowość na rynku. Względna, bo wcześniej można było znaleźć ją w gabinetach dermatologów i kosmetologów. Kwas traneksamowy wchodzi też w skład leków hamujących krwotoki.

Niedawno rozpoznano kolejne, ciekawe właściwości kwasu traneksamowego, których specyfika wykracza poza medycynę. W taki sposób tą substancją zainteresowała się branża kosmetyczna.

Kiedy warto użyć preparatu z kwasem traneksamowym?

W ciągu ostatnich kilku lat dermatolodzy stosowali kwas traneksamowy w leczeniu melazmy – dolegliwości skórnej polegającej na tworzeniu się na skórze ciemnych plam. Kwas traneksamowy skuteczne radzi sobie z miejscami, w których zebrała się zbyt duża ilość pigmentu. Ta przypadłość może dopaść nas zwłaszcza wtedy, kiedy regularnie wystawiamy się na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Leczenie melazmy zwykle polegało na przyjmowaniu tabletek. Okazuje się jednak, że kwas traneksamowy aplikowany bezpośrednio na skórę ma podobne działanie. Naukowcy nie odkryli jeszcze, na czym dokładnie polega działanie kwasu. Są jednak pewni co do tego, że jest skuteczne.

Kwas traneksamowy wchodzi w interakcję z komórkami skóry, które produkują melaninę – substancję nadającą kolor naszej skórze. W wyniku nierozpoznanych jeszcze reakcji chemicznych kwas traneksamowy hamuje działanie melaniny.

Zalety stosowania preparatów z kwasem traneksamowym

Dzięki temu substancja jest w stanie zredukować, a nawet usunąć większość przebarwień na skórze – zarówno tych wynikających z ekspozycji na słońce, jak i z procesów starzenia się skóry. Radzi sobie również z przebarwieniami po stanach zapalnych.

Co więcej, substancja jest bezpieczna dla posiadaczy wszystkich rodzajów skóry – również podatnej na podrażnienia, suchej, tłustej lub dojrzałej. Kwasem transeksamowym powinny zainteresować się zwłaszcza osoby cierpiące na hiperpigmentację, a także chcące zniwelować nierówności i rozmaite ciemne plamki na skórze.

Jak praktycznie każda substancja, działanie kwasu traneksamowego nie jest wolne od efektów ubocznych. Substancja dość mocno wysusza skórę, dlatego zawierające ją preparaty warto używać maksymalnie 2-3 razy w tygodniu na noc, a w międzyczasie stosować kosmetyki nawilżające.

W czasie pandemii miałyśmy więcej czasu na zadbanie o ciało – w tym również o skórę. Z drugiej strony konieczność noszenia maseczek w sprawiła, że zaczęłyśmy mierzyć się z problemami dermatologicznymi, które wcześniej w ogóle nas nie dotykały. Pojawiło się zupełnie nowe zjawisko znane jako „maskne”. To trądzik powstający w wyniku długotrwałego noszenia maseczki, niezbędnej w czasie pandemii.

Pozostało 87% artykułu
Styl
Jak przetrwać upały? Innowacyjna tkanina, która chłodzi, może być przełomem
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady