Wegańskich i stworzonych z troską o etyczne aspekty produkcji butów jest dziś na rynku coraz więcej, ale nie wszystkie mogą pochwalić się niemal całkowitą rezygnacją z plastiku i innych materiałów, które nie są biodegradowalne. Założycielki polskiej marki Balagan Studio długo szukały  odpowiedniej alternatywy dla tradycyjnych skór. Sięgały po popularne ostatnio zamienniki wykonane z grzybów, jabłek, winogron czy ananasa – jednak okazało się, że wiele z nich opiera się w dużej mierze na materiałach syntetycznych.  „Wbrew temu, co reklamują producenci, „eko skóry” nie zawsze są eko” – mówią Hanna Ferenc i Agata Matlak-Lutyk, właścicielki Balagan Studio.

Czytaj też: Wegańska rewolucja: tymi produktami Polacy chcą podbić świat

Poszukiwania odpowiednich materiałów trwały rok i zakończyły się sukcesem. Efektem jest kolekcja butów VeganBio, bazująca na całkowicie naturalnych materiałach. Buty zostały przygotowane z wykorzystaniem organicznej bawełny z certyfikatem GOTS, który oprócz produkcji bez wykorzystania sztucznych nawozów i środków ochrony obejmuje także gwarancję, że materiał został przygotowany z poszanowaniem praw wytwórców, rolników, przy zastosowaniu zamkniętego obiegu wody i z uwzględnieniem innych aspektów ekologicznych, ale i społecznych.

""

sukces.rp.pl

Również gumowe podeszwy, najczęściej wykorzystujące pochodne ropy naftowej czy oleje syntetyczne, w butach z kolekcji Balagan Studio zostały zastąpione ekologiczną alternatywą.  Wykorzystano tu naturalny lateks z drzewa Lactae Brasilensis. Do jego pozyskania nie trzeba ścinać drzew – poprzez nacięcia, które wg botaników wpływają korzystnie na odporność kauczukowca, pozyskuje się mleko wykorzystane w produkcji miękkich i elastycznych podeszw. Lateks wykorzystano również we wkładkach, w których zastosowano również włókno kokosowe i cienką warstwę korkową.

Przygotowane w ten sposób buty, w 99% wykorzystujące naturalne składniki, są nie tylko pozbawione syntetyków, ale też biodegradowalne – co znaczy, że po ich znoszeniu mogą być kompostowane i zamiast szkodzić planecie – służyć jej.