Architekci grają w Minecrafta. Cel: poprawić wygląd miast

Projektując wygląd miast w grach, ich twórcy chętnie czerpią z dorobku Franka Lloya Wrighta czy epoki brutalizmu. Z kolei wygląd wielkich metropolii na różnych kontynentach zmienia słynna gra „Minecraft”, wykorzystywana przez architektów do poprawiania urbanistyki miast.

Publikacja: 21.12.2020 16:11

Architekci grają w Minecrafta. Cel: poprawić wygląd miast

Foto: Fot: Mika Baumeister/Unsplash

Wraz z rozwojem technologicznym projektanci odpowiedzialni za światy pokazane w grach video  coraz bardziej mogą polegać na zaawansowanych rozwiązaniach z innych dyscyplin. Wizualna warstwa rozgrywki w dużej mierze zostaje dziś oparta na projektach przejętych od architektów – ich sposobie myślenia o przestrzeni, wnętrzach czy miastach.

Architekci używają Minecrafta do projektowania miast

Związek obu dziedzin z roku na rok jest coraz bliższy, a programiści zaczęli nawet spłacać symboliczny dług wobec architektury: to ich pomysły zostają przeniesione z fikcyjnych światów do rzeczywistości.

Czytaj też: Trendy 2021 roku – tak pandemia zmienia wnętrza naszych domów

Jednym z najbardziej wyrazistych przekładów przenikania obu dyscyplin jest ubiegłoroczna gra „Manifold Garden”, która sięga po wzorce z brutalizmu oraz dokonań Tadao Ando czy Franka Lloyda Wrighta.

Twórcy gier po architektoniczne inspiracje sięgają nie tylko do samych architektów: odpowiedzialny za kształt „Manifold Garden” William Chyr inspirował się też mangą, Fumito Ueda podczas pracy nad „ICO & Shadow of the Colossus” nawiązywał do prac francuskiego ilustratora Gerarda Trignaca, a w „Bioshocku” możemy zobaczyć wpływ art deco rodem z „Metropolis” Fritza Langa.

Przenikanie w odwrotnym kierunku widać nie tylko w miastach, ale i na uczelniach wyższych, gdzie – jak choćby na prestiżowej londyńskiej Bartlett School of Architecture – urbanistyka gier dołączyła do programu studiów podyplomowych. Nic jednak nie może równać się z wpływem najpopularniejszej gry video w historii, czyli „Minecrafta”, który stał się głównym narzędziem przygotowanej przez ONZ i zainicjowanej w 2012 roku kampanii „Block by Block”.

Jej celem jest wykorzystanie popularnej gry do zmiany przestrzeni publicznej w krajach rozwijających się. „Block by Block” pomaga m.in. w rewitalizacji miast, poprawia bezpieczeństwo, zwiększa możliwości ekonomiczne i ułatwia dostęp do wody. Do tej pory program objął 37 państw na całym świecie, a zmiany, które zaczęły się od układania klocków na ekranie komputera, pozytywnie wpłynęły na życie 1,8 miliona ludzi żyjących w dzielnicach Johannesburga (gdzie „Minecraft” pomógł zwiększyć bezpieczeństwo w miejskich parkach), Hanoi, Limy, Prisztiny czy Kairu.

Źródło: Financial Times

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie