Szukaj

Trendy 2021 roku: tak pandemia zmienia wnętrza naszych domów

Nawet jeśli pandemia zacznie wygasać w pierwszym półroczu 2021 roku, jej wpływ na wystrój naszych mieszkań i domów był i jest ogromny. Raport przygotowany przez serwis Pinterest podsumowuje najważniejsze zmiany.

Serwisy społecznościowe, tak jak dane dotyczące najpopulaniejszych fraz w wyszukiwarce Google, to świetny barometr przemian, które zaszły w czasie pandemii. Tik Tok czy Instagram pozwalają przekonać się, co dzieje się w kulturze, sztuce czy w modzie, z kolei w kwestiach dotyczących wystroju wnętrz najlepiej polegać na serwisie Pinterest. Kilka dni temu ta platforma opublikowała zestawienie trendów na najbliższe miesiące 2021 roku. Choć zdaniem wielu projektantów pandemiczna moda przeminie wraz z upowszechnieniem szczepionek oraz powrotem ludzi do biur i normalnego życia, to wpływ koronawirusa na to, jak mieszkamy będzie się jeszcze długo utrzymywał.

Czytaj też: Koniec ery jeansów? Spodnie dresowe to nowy standard 

Przestrzenie wielofunkcyjne

Nasze domy i mieszkania z konieczności zaczęły w ostatnich miesiącach pełnić funkcję biur czy szkół, a zaadaptowanie wnętrz do nowych potrzeb zaowocowało m.in. dwukrotnym wzrostem wyszukań dotyczących pomysłu na połączenie szafy i biurka („cloffice”) czy dzielenie pomieszczeń na mniejsze przestrzenie za pomocą regałów na książki (150%). Zdaniem autorów raportu przygotowanego przez Pinterest pandemia może przyczynić się do ograniczenia mody na otwarte pomieszczenia, a w domach i mieszkaniach ponownie dużą rolę odgrywać będą drzwi czy przegrody.

Nastrojowe oświetlenie

Nie samą pracą człowiek żyje –świece, relaksujące łańcuchy LED-owe, girlandy, neony i „inteligentne” żarówki sprawiły, że nasze domy stały się bardziej przyjazne i przytulne, zwłaszcza w okresie zimowym. Do zalet nastrojowego oświetlenia  przekonani są nie tylko przedstawiciele Generacji Z – za kilkusetprocentowy wzrost zainteresowania frazami dotyczącymi sposobów na nietypowe oświetlenia wnętrz odpowiadają internauci z każdego pokolenia. Dodatkowo ważną funkcję uspokajającą mają pełnić kąpiele przy nastrojowym oświetleniu i kojących dźwiękach. O takich przyjemnościach – jak wynika z badań Pinteresta – marzyliśmy częściej niż dotychczas.

Świeca na stole
Fot: Annie Theby/Unsplash

Drewno w kuchni

Popularne kilka lat temu miski i święcące triumfy nawet w świecie mody talerze mają nową konkurencję – w przyszłym roku, zdaniem Pinteresta i jego użytkowników, w kuchniach zagości drewno. Do tej pory różnego rodzaju desek używaliśmy głównie do krojenia lub serwowania serów czy wędlin, teraz coraz częściej będziemy podawać na nich także śniadania czy desery.

Zastawa na widoku

Popularność drewna nie sprawi jednak, że talerze, kubki czy szklanki wylądują na dnie kredensu. Przeciwnie – na podstawie popularności zapytań o dekoracyjne półki na talerze można przypuszczać, że elegancka zastawa znów stała się powodem do dumy. Do łask wracają wszelkie kredensy czy witryny, a więc meble, które kojarzymy zwykle z domami rodziców.

talerze na półkach
Fot: Luisa Brimble/Unsplash

Japandi: współczesny minimalizm

Skandynawski minimalizm nie traci na popularności, ale teraz dodatkowo został uzupełniony o pierwiastek japoński. Japandi, czyli hybryda obu trendów, to nie tylko efekt minimalistycznego podejścia do myślenia o aranżacji przestrzeni – to styl życia łączący m.in. uwzględnianie zrównoważonej produkcji mebli, filozofię „hygge” czy „magię sprzątania” popularyzowaną przez japońską pisarkę i gwiazdę programów telewizyjnych o minimalistycznym życiu Marie Kondo.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Bon Interior (@bon.interior)

Zamknij
Zamknij