W ciągu 6 lat działalności Allbirds zdążył przekształcić się z obuwniczego startupu w wycenianą na 1,6 mld dolarów firmę, która wyznacza proekologiczny kierunek dla całej branży. Najnowszym dowodem na wpływ Allbirds jest współpraca z Adidasem.

Czytaj też: „Ostatni taniec”: buty Jordana sprzedane za rekordową kwotę

Obie marki od dziewięciu miesięcy pracują nad butem, którego produkcja będzie wiązała się z nawet 6 razy mniejszym śladem węglowym niż w przypadku średniej dla innych sneakersów.

Sneakersy bez dwutlenku węgla

Nieczęsto zdarza się, by na taką współpracę decydowały się konkurujące marki. Jak powiedział James Carney,  wiceprezes ds. strategii w Adidasie, celem Allbirds jest zredefiniowanie buta od podstaw, a niemiecki producent, który tylko w 2019 roku sprzedał ponad 11 milionów par, ma zadbać o wprowadzenie innowacji na szeroką skalę.

Współzałożyciel Allbirds, Tim Brown, uzasadniał współpracę wizją ekologicznej katastrofy.  „Jeśli nie wprowadzimy zmian dostatecznie szybko, nie będzie przyszłości, o której można rozmawiać” – powiedział przedsiębiorca.

O ambicjach projektu mówią liczby: wg Adidasa przygotowanie jednej pary butów przy wykorzystaniu syntetycznych materiałów wiąże się z emisją między 11,3 kg a 16,7 kg dwutlentku węgla; wyprodukowanie jednej pary sneakersów Allbirds to 7,6 kg. Wspólne buty obu marek mają pochłaniać zaledwie 2 kilogramy, a najważniejszym wyzwaniem pozostaje redukcja tej liczby do zera.

Zielony Adidas

W ostatnich latach Adidas kilkukrotnie angażował się w „zielone” projekty. W 2016 roku niemiecki producent nawiązał współpracę z organizacją Parley, która nagłaśnia problem zanieczyszczenia oceanów i wybrzeży plastikiem. Efektem były nowe, stworzone częściowo metodą druku 3D warianty znanych modeli Adidasa, wykorzystujące m.in. materiały z upcyklowanych sieci rybackich.

W ubiegłym roku marka pokazała model Futurecraft Loop, stworzony z termoplastycznego poliuteranu. Model na razie testuje wąska grupa biegaczy, ale już w przyszłym roku ma trafić do sklepów. Adidas zadeklarował też rezygnację z materiałów niepochodzących z recyklingu do 2024 roku.

Cały sneakersowy przemysł pochłania rocznie ok. 700 milionów ton dwutlenku węgla. Wg obliczeń Ellen MacArthur Foundation 60% wszystkich materiałów używanych w modzie bazuje na plastiku.