Archivist Studio, berlińska pracownia produkująca etyczną, zrównoważoną ekologicznie odzież, przygotowała koszule z używanych prześcieradeł z luksusowego londyńskiego hotelu.  Inspiracją dla założycieli studia, Eugenie Haitsma i Johannesa Offerhausa, był fakt, że sieci hotelowe często pozbywają się nawet tych prześcieradeł, które można łatwo naprawić, zaszyć lub wyczyścić.

100% hotelowej bawełny

Na początku duet stojący za Archivist kupił 200 kilogramów egipskiej bawełny świetnej jakości od jednego z luksusowych hoteli w londyńskim Mayfair. Później Haitsma i Offerhaus zaprosili do współpracy zespół kreatywny, a w produkcji pomogło niewielkie, rodzinne atelier spod Bukaresztu.

""

sukces.rp.pl

Koszule powstają w 100% z hotelowych prześcieradeł, dodatkowo w procesie produkcji zwrócono uwagę na redukcję odpadków pochodzących ze ścinków. W efekcie powstały projekty klasyczne i uniwersalne, w wersjach dla kobiet i mężczyzn.

„Chcieliśmy zacząć od czegoś bardzo prostego, co pozwoliłoby dostrzec, że te ubrania powstały z prostego i pięknego materiału” – powiedział Offerhaus serwisowi Wallpaper. Cena koszuli w obu wersjach to 150 euro (ok. 680 zł)

Marki upcyklingowe coraz popularniejsze

Recykling i upcykling to pojęcia, które w dyskusjach o współczesnej modzie pojawiają się coraz częściej. Nacisk konsumentów na etyczną, bardziej transparentną modę zaowocował w ostatnich latach popularnością marek i projektantów takich jak Christopher Raeburn, E.Tautz czy Bethany Williams, którzy przekonują, że przedmioty używane powinny zyskiwać nowe życie.

Jedną z największych promotorek upcyklingu w świecie mody jest Orsola de Castro, współzałożycielka ruchu Fashion Revolution, a także właścicielka nieistniejącego już From Somewhere. Ta założona w 1997 roku marka była jednym z pionierów, jeśli chodzi o wykorzystanie w swoich projektach ścinków materiałów z luksusowych domów mody czy starych kostiumów kąpielowych.

Dziś de Castro mocniej angażuje się w działania Fashion Revolution, ale drogę, jaką modowy upcykling przeszedł od startu From Somwhere dobrze oddaje styczniowy tydzień mody w Londynie. Swoje kolekcje na tej prestiżowej imprezie zaprezentowało 5 marek, które wykorzystują niechciane materiały. I nic nie świadczy, by ten rosnący trend miał się w najbliższych miesiącach przygasnąć.