Stroje jak z Hollywood: tak powstawały nowe skafandry NASA

Symboliczny początek nowej ery w historii amerykańskich lotów kosmicznych wymaga symbolicznej zmiany całej oprawy oraz strojów.

Publikacja: 28.05.2020 09:50

Fot: NASA

Fot: NASA

Foto: Fot: NASA

Zaplanowany na 27 maja start statku kosmicznego Crew Dragon Demo-2 z przylądka Canaveral na Florydzie miał być pierwszym od prawie dekady lotem astronautów NASA z amerykańskiej ziemi, a także pierwszą wspólną misją załogową NASA i firmy SpaceX Elona Muska.

Plany pokrzyżowała pogoda, ale tylko na chwilę, kolejna próba wyniesienia statku Crew Dragon Demo-2 na orbitę odbędzie się 30 maja.

Wspólny projekt NASA i SpaceX ma być też początkiem uniezależnienia się amerykańskiej agencji kosmicznej od współpracy z Rosjanami z którymi, ze względu na zakończenie programu wahadłowców, Amerykanie byli zmuszeni współpracować w ostatnich latach przy wysyłaniu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Czytaj też: Styl rodem z gry Fortnite: moda wirtualna staje się rzeczywistością

To także ważny test dla firmy Elona Muska, który deklaruje chęć skolonizowania Marsa. Takie nagromadzenie wydarzeń symbolicznych podkreślają dodatkowo nowe skafandry NASA. Budzą skojarzenia ze strojami, które można oglądać w hollywoodzkich produkcjach science fiction.

Nowe skafandry NASA: projekt z Hollywood

Używane dotąd charakterystyczne pomarańczowe skafandry, zastąpił całkowicie nowy projekt, przygotowany dla SpaceX. Stroje są lżejsze, cieńsze i zdecydowanie bardziej ergonomiczne.

Do tego stopnia nie przypominają skafandrów dla astronautów, że Elon Musk musiał zapewniać sceptycznych użytkowników social mediów, iż nie są atrapą i naprawdę spełniają swoją funkcję, a więc będą bezpieczne w warunkach próżni.

Autorem projektu skafandrów dla astronautów jest Jose Fernandez, rzeźbiarz i kostiumograf, odpowiedzialny za stroje do takich filmów jak „Wolverine”, „Kapitan Ameryka: wojna bohaterów” czy „Batman vs Superman: świt sprawiedliwości”.

Astronauci biorący udział w misji, Bob Behnken i Doug Hurley, są pierwszymi astronautami, którzy przetestują stroje SpaceX w przestrzeni kosmicznej, ale nowe skafandry zostały wykorzystane w dwóch innych lotach.

Podczas startu rakiety Falcon Heavy taki skafander miał na sobie manekin siedzący w samochodzie Tesla Roadster będącym ładunkiem testowym. Zdjęcia kabrioletu na orbicie z manekinem za kierownicą obiegły świat w lutym 2018 roku.

Inny manekin, nazwany Ripley (imię głównej bohaterki „Obcego” Ridleya Scotta, granej przez Sigourney Weaver), „nosił” kombinezon w pierwszym, bezzałogowym locie statku Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Ikona lotów kosmicznych NASA

W wywiadzie opublikowanym na kanale NASA Behnken powiedział, że poprzednie skafandry stały się ikoną lotów kosmicznych i ma nadzieję, że podobnie będzie w przypadku skafandra SpaceX.

„Skafander może być symbolem stojącej przed nami misji i emocji związanych z tym, co chcemy osiągnąć” – powiedział Bob Behnken.

To nie jedyna zmiana w identyfikacji wizualnej NASA – wcześniej agencja wróciła do klasycznego logotypu z lat 70. zwanego „Robakiem”. To logo widoczne jest na skafandrach astronautów biorących udział we wspólnej misji załogowej NASA i SpaceX.

""

sukces.rp.pl

W planach jest też dalszy „rebranding” – agencja pracuje już nad zupełnie nowym projektem kombinezonów dla astronauci, którzy wezmą udział w załogowym locie na Księżyc zaplanowanym na 2024 rok.

Zaplanowany na 27 maja start statku kosmicznego Crew Dragon Demo-2 z przylądka Canaveral na Florydzie miał być pierwszym od prawie dekady lotem astronautów NASA z amerykańskiej ziemi, a także pierwszą wspólną misją załogową NASA i firmy SpaceX Elona Muska.

Plany pokrzyżowała pogoda, ale tylko na chwilę, kolejna próba wyniesienia statku Crew Dragon Demo-2 na orbitę odbędzie się 30 maja.

Pozostało 87% artykułu
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie