Szukaj

Zmarł Kansai Yamamoto, twórca słynnych kreacji Davida Bowiego

W czasie trwającej pół wieku kariery Kansai Yamamoto przetarł szlaki wielu japońskim projektantom.

W ubiegłym tygodniu zmarł Kansai Yamamoto, japoński projektant mody, znany z awangardowych strojów wykorzystujących tradycyjne japońskie wzornictwo. Yamamoto przez wiele lat blisko współpracował z najważniejszymi artystami rockowymi na świecie. Jak poinformowała rodzina, przyczyną śmierci 76-letniego twórcy była białaczka.

Kansai Yamamoto – projektant gwiazd

Projektant najbardziej znany był z pracy z Davidem Bowie. W latach 70. odpowiadał m.in. za kostiumy przygotowane do filmu „Ziggy Stardust and The Spiders from Mars”. Wśród artystów, z którymi w ciągu ponad 50-letniej kariery współpracował Yamamoto znajdują się John Lennon, Elton John, Stevie Wonder i Lady Gaga.

W 1971 roku jako pierwszy projektant z Japonii zaprezentował swoją kolekcję na London Fashion Week. W kolejnych latach przecierał szlaki dla japońskiej mody na zachodnich wybiegach. Na  największych wydarzeniach prezentował się nieprzerwanie do 1992 roku, łącząc niekonwencjonalne pokazy z tradycjami wywodzącymi się z teatru kabuki.

Wyświetl ten post na Instagramie.

#KansaiYamamoto#Genuis#RIP

Post udostępniony przez Kip Saucier (@kipsaucier)

W kolejnych latach Yamamoto był autorem superspektakli, łączących modę, muzykę i taniec, które przyciągały dziesiątki tysięcy widzów m.in. w Rosji, Wietnamie czy Indiach. W 2018 roku współpracował z Louis Vuitton nad przygotowaną przez Nicolasa Ghesquiere’a kolekcją Cruise, ale wpływ jego interpretacji tradycyjnych kimon i tradycyjnego wzornictwa widać też w kolekcjach takich projektantów, jak Rick Owens czy Marc Jacobs.

Źródło: BBC

Zamknij
Zamknij