Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajdują się setki tradycyjnych wyrobów i tradycji kulinarnych, między innymi pizza neapolitańska, parmezan czy belgijska tradycja warzenia piwa. Piekarze z Wirtembergii w Niemczech chcą, aby do tego grona dołączyły tradycyjne niemieckie precle. Minister rolnictwa w rządzie Olafa Scholza, Cem Özmir, poparł te starania.
Precel na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO?
Niemcy kochają precle. Jedzą je jako przekąskę, a także w formie kanapki, krojąc pieczywo, smarując masłem i podając na przykład z serem czy wędliną.
Wpisanie jakiejś tradycji na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO wiąże się z wymiernymi korzyściami dla ludzi, którzy ją kultywują. Dzięki wpisaniu na listę wyrób kulinarny zyskuje większą widoczność na arenie międzynarodowej, a także status ważnego zjawiska w dorobku ludzkości – i budzi większe zainteresowanie turystów.
Czytaj więcej
Produkcja wytwarzanego od 2 tys. lat sera Salers, pochodzącego z regionu Owernia we Francji, została wstrzymana z powodu suszy - podaje dziennik „The Guardian”. To może oznaczać koniec jednej z najcenniejszych francuskich tradycji regionalnych.
Tej właśnie sławy pragną dla precla członkowie wirtemberskiej gildii piekarzy. Zgłosili oni niedawno akces tradycyjnego niemieckiego precla do wpisania na listę UNESCO. Niemiecka agencja DPA poinformowała, że w trakcie swojej niedawnej wizyty w Bad Urach w Badenii-Wirtembergii minister rolnictwa Cem Özmir oficjalnie poparł starania piekarzy.