Czesi tworzą spis wad narodowych. Każdy obywatel może zgłosić, co mu przeszkadza

Czesi słyną z tego, że potrafią śmiać się z samych siebie. Okazuje się, że potrafią również sami wytykać sobie własne wady. Dowodem może być najnowszy czeski projekt – narodowy spis złych nawyków.

Publikacja: 07.07.2022 12:12

Praga to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów czeskich miast.

Praga to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów czeskich miast.

Foto: Denis Vdovin

W nowym projekcie wymyślonym przez czeską artystkę Kateřinę Šedej może wziąć udział każdy mieszkaniec Czech. Do listy wad narodowych można dodawać zarówno swoje własne złe nawyki, jak i wady członków rodziny czy sąsiadów. Obecnie w bazie znajduje się już prawie 3,7 tysiąca najróżniejszych drażniących czynności i liczba ta ciągle rośnie.

Czechy: narodowy spis złych nawyków

„Spóźniam się”, „wcinam się w rozmowy”, „przeklinam”, „niedokładne sprzątam”, „zbyt skrupulatnie sprzątam, odkładając na potem moje obowiązki” – to tylko kilka z ponad 1600 złych nawyków Czechów, z którymi może się utożsamić wielu ludzi na całym świecie. Te i inne wyznania można znaleźć na stronie ciekawego projektu Kateřiny Šedej o nazwie „Národní sbírka zlozvyků”, czyli „Narodowa Kolekcja Złych Nawyków”

Inicjatywa stanowi część większego projektu artystki o nazwie „Celej von” (cz. „Wszyscy won”). Šédá zainicjowała go z okazji zbliżającej się dwusetnej rocznicy urodzin twórcy genetyki, Gregora Mendla, który przyszedł na świat 20. lipca 1822 roku w niewielkiej wsi Hynčice w Czechach.

Dlaczego inspiracją do stworzenia projektu był właśnie Mendel? Okazuje się bowiem, że oprócz bycia wybitnym naukowcem i zagorzałym propagatorem życia w zgodzie z naturą, Mendel był również nałogowym palaczem.

Czytaj więcej

Czesi zapraszają na największe śniadanie w Europie. W Pradze stanie wielki stół

„Złe nawyki towarzyszą każdemu z nas. Odróżniają nas od innych, definiują i charakteryzują naszą osobowość, a także, paradoksalnie, łączą nas z innymi” – pisze na oficjalnej stronie swojego projektu Šédá. Podając przykład Mendla, artystka chce podkreślić, że nawet wybitne osobistości mają równie wybitnie drażniące wady. Nie są one jednak powodem do tego, aby dyskredytować daną osobę czy jej dorobek.

Jak artystka definiuje owe złe nawyki? „ZŁY nawyk to zachowanie osoby lub grupy osób, które ciągle się powtarza i drażni nas. Jednocześnie każda osoba postrzega zły nawyk nieco inaczej – na przykład regularne sprzątanie domu może kogoś drażnić jedną osobę, podczas gdy ktoś inny – wręcz przeciwnie – będzie je bardzo cenić” – tłumaczy Šédá.

Jakie wady mają Czesi?

„Nie wstydź się, nawet Mendel miał złe nawyki” – pod takim hasłem artystka zachęca swoich rodaków, aby dodawali na stronie projektu. W logotypie inicjatywy, który nawiązuje do godła Czech – lwa z dwoma ogonami – zwierzę trzyma w łapie smartfona. Ma to symbolizować jedną z najbardziej drażniących, a zarazem najpowszechniejszych postaw współczesnych ludzi – odcinanie się od otoczenia i zanurzanie w wirtualnej rzeczywistości.

Urodzona w 1977 roku w Brnie Kateřina Šédá to jedna z najbardziej znanych współczesnych czeskich artystek. Jej twórczość koncentruje się między innymi wokół sztuki społecznie zaangażowanej, do której zaprasza pojedyncze osoby i całe społeczności. Šédá ma na koncie indywidualne i zbiorowe wystawy w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Šédę określa się jako społeczną architektkę, której projekty wpisują się w społeczny aktywizm. Artystka porusza takie kwestie jak relacje międzyludzkie czy stereotypy funkcjonujące w danych społecznościach.

Poprzez swój najnowszy projekt artystka chce zasygnalizować, że ludzi łączą nie tylko więzy genetyczne, ale również te wykraczające poza sferę stricte biologiczną. Zachęca, aby poprzez udział w projekcie każdy z uczestników spróbował odnaleźć swojego mentalnego „krewnego”, z którym podziela jakiś nawyk.

Efekty projektu „Celej von” będzie można obejrzeć w trakcie Festiwalu Mendla, który będzie się odbywał w Brnie w dniach 17-24 lipca 2022 roku. Z kolei jesienią powstanie obiekt w formie labiryntu, w którym uczestnicy projektu Šédej będą mogli odnaleźć swoją wadę – i swojego „krewnego”.

Na zachętę, aby Czesi śmiało dodawali swoje złe nawyki, na stronie projektu całkiem długą litanię swoich własnych wad umieściła również sama artystka. Wśród nich znajdują się między innymi takie przywary jak głośne i szybkie mówienie, pedantyzm czy kupowanie ubrań, których nigdy nie nosi.

W nowym projekcie wymyślonym przez czeską artystkę Kateřinę Šedej może wziąć udział każdy mieszkaniec Czech. Do listy wad narodowych można dodawać zarówno swoje własne złe nawyki, jak i wady członków rodziny czy sąsiadów. Obecnie w bazie znajduje się już prawie 3,7 tysiąca najróżniejszych drażniących czynności i liczba ta ciągle rośnie.

Czechy: narodowy spis złych nawyków

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii
Styl życia
Nie zakupy, a przeżycia. Nowy raport pokazuje zmianę w naszym myśleniu o urlopie
Styl życia
Polka nagrodzona w światowym konkursie zdjęć zrobionych iPhone'em
Styl życia
Napiwki w Europie. Jakie kwoty należy zostawiać w restauracjach?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO