Wróciła szkoła, wraz z nią powraca też klasyczny trend w modzie

Na ulicach miast coraz częściej można spotkać ludzi ubranych w stylu „preppy”. Elegancja rodem z amerykańskich szkół średnich staje się niezwykle popularna. Co uwodzi nas w szkolnych mundurkach w stylu rodem z amerykańskich seriali dla nastolatków?

Publikacja: 02.09.2021 12:33

Swetry w żywych lub pastelowych kolorach, koszule noszone niedbale, moda stylowa, ale nie formalna –

Swetry w żywych lub pastelowych kolorach, koszule noszone niedbale, moda stylowa, ale nie formalna – styl preppy jest ponadczasowy.

Foto: Laura Chouette

Styl preppy budzi skojarzenia z bogatą amerykańską młodzieżą – i jest to w zasadzie właściwy trop. Jednak jesienią 2021 roku ten trend nosi się nieco inaczej, przez co jest jak najdalszy od snobistycznej pretensjonalności.

Na czym polega styl preppy?

Trend, który na ulicach pojawił się latem 2021 roku, krąży wokół stylizacji nawiązujących do uniformów rodem z elitarnych szkół dla młodzieży. Ich znakami rozpoznawczymi są plisowane spódnice (również mini), swetry i bezrękawniki w serek, koszulki polo oraz klasyczne spodnie.

Czytaj więcej

Styl prosto z kortów: tenis triumfalnie wraca do świata mody

Innymi elementami, które wpisują się w styl preppy, są klasyczne blezery, a jeżeli chodzi o obuwie – damskie i męskie loafersy i oxfordy. Sportową odsłoną trendu jest bomberka z charakterystycznym uczelnianym nadrukiem i vintage’owe trampki.

Od dekad mistrzami stylu preppy są Ralph Lauren i Tommy Hilfiger. Jeżeli myśli się o koszulce polo, kamizelce z dekoltem w kształcie livery V czy klasycznych spodniach – te marki w swoich portfoliach mają ich najwięcej.

W ciągu wielu dekad ta konserwatywna stylistyka przylgnęła do specyficznej grupy ludzi. Głównie są to przedstawiciele wyższych sfer i raczej nie są to nastolatkowie.

Jednak w 2021 roku doszły do głosu młodzieżowe źródła stylu preppy, które przypadły do gustu młodszym ludziom. Oczywiście nie byliby sobą, gdyby nie zaadaptowali go w kreatywny i nowatorski sposób.

John F. Kennedy, jeśli nie musiał zakładać garnituru, uwielbiał styl ”preppy”. Koszulki polo, spodni

John F. Kennedy, jeśli nie musiał zakładać garnituru, uwielbiał styl ”preppy”. Koszulki polo, spodnie chinos, swetry – JFK prezentował się tak, jakby styl „preppy” stworzono dla niego.

{{w:en:Cecil W. Stoughton}}, Public domain

Bluzy, spodnie i buty zyskują żywe, kontrastujące kolory, a klasyczne swetry w romby są nieco luźniejsze. Do tego modna, wyrazista biżuteria, czyli coś, co w tradycyjnym ujęciu stylu preppy raczej się nie zdarzało.

Rosnące zainteresowanie ubraniami w klimacie preppy zauważył internetowy sklep z modą second hand, The RealReal. Zanotował on w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponaddwukrotny wzrost wyszukań ubrań marki Ralph Lauren.

W swoim najnowszym raporcie The RealReal wskazał jednocześnie spadek zainteresowania ubraniami wpisującymi się w bijącą rekordy popularności modę uliczną spod znaku sneakersów, bluz czy kurtek.

Zgodnie z danymi amerykańskiego giganta sprzedaży z drugiej ręki, w ciągu ostatniego roku markami takimi jak Off-White x Nike, Yeezy czy Vetements interesowało się odpowiednio: 29, 25 i 24 procent mniej klientów.

Demokratyzacja elitarnego stylu

Historia stylu preppy liczy ponad sto lat. Samo słowo „prep” lub „preppy” wywodzi się od nazwy pewnej kategorii szkół, do których przedstawiciele elity z amerykańskiego północnego wschodu posyłają swoje dzieci.

Amerykańskie „preparatory schools” to odpowiedniki polskich gimnazjów i liceów. Amerykańscy nastolatkowie przygotowują się w nich do studiów na najlepszych uniwersytetach w USA.

W znakomitej większości przypadków za edukację w amerykańskich „preparatory school” trzeba zapłacić – i to całkiem sporo. Stawką jest w końcu miejsce na najbardziej prestiżowej uczelni.

Na zapisanie swoich dzieci do tych szkół od zawsze stać było zatem jedynie najlepiej sytuowanych Amerykanów. Od zawsze byli to biali Amerykanie.

Z tego powodu do stylu preppy przylgnęła łatka konserwatywnego snobizmu i elitaryzmu. Trend spotkał się więc z krytyką pewnej części Amerykanów. Mimo to stylizacje z hashtagiem #oldmoneyaesthetic publikują wszyscy, bez względu na pochodzenie i kolor skóry.

Styl preppy budzi skojarzenia z bogatą amerykańską młodzieżą – i jest to w zasadzie właściwy trop. Jednak jesienią 2021 roku ten trend nosi się nieco inaczej, przez co jest jak najdalszy od snobistycznej pretensjonalności.

Na czym polega styl preppy?

Pozostało 93% artykułu
Styl życia
Miliarder z Chin przywraca francuską markę luksusową. Była uśpiona przez 50 lat
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Styl życia
Pokonali Adidasa. Nowe najbardziej pożądane buty na świecie to dzieło dwóch firm
Materiał partnera
Wszystko opiera się na wspólnocie wartości
Styl życia
Czołowa europejska analityczka trendów zapowiada: idzie zmiana w świecie mody
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Styl życia
Kto najbardziej chce pracować zdalnie? Wyniki tego badania zaskoczą pracowników
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni