Nie musisz się tym więcej stresować – wystarczy wybrać właściwe ubezpieczenie. W ubezpieczeniach mieszkaniowych formuła „all risk”, od wszystkich ryzyk, jest standardem, ale warto wybrać opcję, która w zakresie ochrony ma też szkody powstałe na skutek rażącego niedbalstwa. To jednak może nie wystarczyć. Jednym z najważniejszych atutów dobrego ubezpieczenia mieszkania jest ochrona przed skutkami zapominalstwa. 

W Generali oznacza to wypłatę odszkodowania nawet w sytuacji, gdy zapomnisz zamknąć drzwi czy okno, a także gdy zapomnisz o przeglądzie budowlanym: kominiarskim, gazowym, elektrycznym. Ochrona limitowana jest odpowiednio kwotami: 10 000 zł w przypadku kradzieży i zalania przez otwarte drzwi albo okna oraz 50 000 zł – w przypadku gdy szkoda to efekt braku przeglądu. 

Dlaczego „zapominalstwo” jest tak atrakcyjne? 

O ile ochrona przed żywiołami czy nawet formuła od wszystkich ryzyk („all risk”) stały się powszechne, o tyle ochrona w przypadku niedbalstwa czy zapominalstwa jest nowym wymiarem ochrony. Nie znaczy to, że zachęcamy klientów np. do niestosowania się do wymogów prawa. Jednak w ograniczonym zakresie pomożemy klientowi, który takiego wymogu (np. przeglądu) nie spełnił. Formuła „all risk” nie wszędzie jest taka sama.

Warto sprawdzić, w jakim zakresie obejmuje ona tzw. szkody własne. W Generali odpowiedzialność za tego typu zdarzenia obejmuje np. elementy stałe. Oznacza to odpowiedzialność za przypadkowe uszkodzenie telewizora na ścianie czy rzutnika podwieszonego pod sufitem. 

OC w życiu prywatnym 

Coraz więcej osób ma świadomość, że wyrządzenie szkody innym może mieć dotkliwe konsekwencje finansowe. Ponadto osoby odpowiedzialne dbają nie tylko o swoje mienie, ale również myślą o innych. Zalanie mieszkania znajdującego się piętro niżej czy pogryzienie przez naszego psa właściciela sąsiedniego domu, nie należą do rzadkości. Wówczas warto mieć OC w życiu prywatnym. W Generali ubezpieczenie to, dokupione do ubezpieczenia mieszkania, obejmuje ubezpieczonego oraz osoby bliskie wspólnie z nim mieszkające. W standardzie jest także OC najemcy, ochrona z tytułu posiadania zwierząt domowych, w tym psów ras niebezpiecznych, oraz używanie popularnych ostatnio urządzeń, takich jak np. hulajnogi elektryczne. Mnogość ofert na rynku daje możliwość elastycznego doboru ochrony do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 

Najlepszą drogą do wyboru optymalnego wariantu czy opcji dodatkowych jest rozmowa z agentem. Na pewno jednak nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, gdy zależy nam na pełnym bezpieczeństwie i dobrej ochronie, bo tylko tak możemy zapewnić sobie spokojną głowę. 

Marek Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych i Komunikacyjnych, Generali Polska

Materiał powstał we współpracy z Generali Polska