Przedstawiciele pokolenia Z, a więc osoby urodzone mniej więcej w latach 1995-2012, słyną z tego, że jedną z najważniejszych wartości w ich życiu jest autentyczność. Młodzi ludzie wymagają jej od innych, sami też chcą być w jak największym stopniu zgodni z samymi sobą.
Tymczasem najnowsze badanie potwierdza, że wiele osób z młodego pokolenia coraz bardziej odrywa się od rzeczywistości i zaczyna wierzyć w teorie spiskowe. Tak wynika z badania, które przeprowadzono w gronie dwóch tysięcy przedstawicieli generacji Z.
Pokolenie Z wierzy w teorie spiskowe
Autorami badania są eksperci z platformy dla studentów i nauczycieli akademickich EduBirdie, świadczącej usługi pisania i korekty prac naukowych oraz wykrywania plagiatów. Badanie dotyczy co prawda wyłącznie anglojęzycznych respondentów, ale nawet lektura postów lub komentarzy w internecie udowadnia, że całe zjawisko ma znacznie większą skalę i dotyczy również młodych Polaków.
Czytaj więcej
Pokolenie Z chadza własnymi ścieżkami, także w internecie. Podczas gdy starsi od nich wciąż chętn...
Z badania wynika, że aż 79 procent respondentów z pokolenia Z wierzy przynajmniej w jedną teorię spiskową, zaś 41 procent ankietowanych przyznało, że je rozpowszechnia. Ponad połowa (52 procent) uważa na przykład, że rządy ukrywają fakt istnienia kosmitów. Zdaniem 30 procent młodych ludzi pandemia COVID-19 była zaplanowana, 22 procent badanych uważa, że żyjemy w symulacji, 14 procent – że zmiany klimatyczne to fikcja, zaś 12 procent – że Ziemia jest płaska.