Reklama
Rozwiń

Narzędzie do wykrywania narcyzów podczas rekrutacji. Nowa broń pracodawców

Czy kandydat na pracownika jest narcyzem? Odpowiedzi na to pytanie ma dostarczyć nowe narzędzie.

Publikacja: 29.10.2024 15:25

Test pozwalający „wykrywać” narcyzów podczas rozmowy kwalifikacyjnej opracowali naukowcy z Uniwersyt

Test pozwalający „wykrywać” narcyzów podczas rozmowy kwalifikacyjnej opracowali naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco.

Foto: Hunters Race Unsplash

Od lat w publikacjach dotyczących psychologii dużo miejsca poświęca się osobom ze skłonnościami narcystycznymi, a także ich relacjom z innymi ludźmi, w tym ze współpracownikami. Coraz częściej słychać opinię, że narcyz w miejscu pracy to problem i wyzwanie dla pracodawców i pracowników. Narzędzie, które opracowali kalifornijscy naukowcy, ma pomóc pracodawcy wykryć u kandydata cechy osobowości narcystycznej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak sprawdzić, czy jesteś narcyzem? Dowiesz się tego na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna od lat stanowi najważniejszą metodę oceny wiedzy i umiejętności kandydata na pracownika. Od pewnego czasu coraz więcej organizacji zaczyna przywiązywać równie dużą rolę nie tylko do umiejętności, ale też do cech charakteru danej osoby.

Menedżerowie chcą widzieć w swoich zespołach nie tylko kompetentnych i utalentowanych pracowników, ale również takich, którzy będą dobrze dogadywać się ze współpracownikami. Jednym z typów osobowości, którego jak ognia unikają pracodawcy, jest narcyz.

Czytaj więcej

„Chińskie Vinted” podbija rynek. Nowa zmora europejskich marek luksusowych

Kim są narcyzi? To pełni uroku manipulanci i egoiści o znikomym poziomie empatii. Potrzeby i opinie innych osób rzadko kiedy mają dla nich jakiekolwiek, przez co narcyz niezbyt dobrze sprawdza się w roli członka zespołu.

W pracy narcyz początkowo robi całkiem dobre wrażenie, jest bowiem silnie zorientowany na osiągnięcie celu. Mimo to w dłuższej perspektywie osoba o takim typie osobowości może stwarzać spore problemy — zarówno dla swoich współpracowników, jak i szefa.

Narcyz ma problemy z podejmowaniem decyzji o długofalowym znaczeniu i skupia się przeważnie na bieżących sprawach. Co więcej, osoby o skłonnościach narcystycznych lubią narzucać swój punkt widzenia, a w skrajnych przypadkach także wykorzystywać innych. Taki typ osobowości potrafi więc wprowadzić bardzo toksyczną atmosferę w pracy, co w konsekwencji może podminowywać efektywność całego zespołu.

Ciekawy sposób na uniknięcie zatrudnienia narcyza opracowali naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco. Na potrzeby rekruterów stworzyli oni funkcjonariusz NISE (Narcissism Interview Scale for Employment), który pozwala określić, gdzie w spektrum narcyzmu znajduje się dany kandydat. Artykuł na ten temat pojawił się na łamach czasopisma „Journal of Personality Assessment”.

NISE: kwestionariusz wykrywający osobowość narcystyczną

Zadanie bezpośredniego pytania: „Czy jesteś narcyzem?” podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie ma sensu, bo narzuca ono oczywistą odpowiedź. Z tego powodu naukowcy opracowali wyrafinowany sposób wykrycia silnie narcystycznej osobowości. Ich kwestionariusz umożliwia to właśnie w trakcie rozmowy o pracę, czyli w sytuacji, która jest powszechnie akceptowalnym etapem rekrutacji.

Autorzy badania nie podają szczegółów opracowanego przez siebie testu, bo stałby się on nieprzydatny. Wiadomo jednak, że kwestionariusz zawiera szereg pytań dotyczących poglądów i postaw kandydata, które ujawniłyby się w hipotetycznych sytuacjach zawodowych. W jednym z pytań prosi się go na przykład o opinię na temat bycia liderem zespołu.

Inne pytanie dotyczy sytuacji konfliktowej, w której kandydat nie podziela opinii całej reszty zespołu w kwestii jakiegoś pomysłu. Dodatkowym utrudnieniem jest założenie, że kontynuacja pracy nad projektem wymaga jednomyślnej zgody wszystkich członków zespołu.

Autorzy kwestionariusza podkreślają, że prawdopodobnie każdy człowiek znajduje się gdzieś w spektrum narcyzmu. W ich opinii narzędzie, które stworzyli, służy nie tyle do ostatecznej „diagnozy” osobowości narcystycznej, ale przede wszystkim do określenia tego, czy dana osoba jest konsekwentna w realizacji postawionych jej celów zawodowych – czy nie.

Od lat w publikacjach dotyczących psychologii dużo miejsca poświęca się osobom ze skłonnościami narcystycznymi, a także ich relacjom z innymi ludźmi, w tym ze współpracownikami. Coraz częściej słychać opinię, że narcyz w miejscu pracy to problem i wyzwanie dla pracodawców i pracowników. Narzędzie, które opracowali kalifornijscy naukowcy, ma pomóc pracodawcy wykryć u kandydata cechy osobowości narcystycznej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Społeczeństwo
Wielki exodus milionerów z Europy. Dokąd przeprowadzają się najbogatsi?
Społeczeństwo
Dzień pracy, który się nie kończy. Raport ujawnia nowy trend wśród pracowników
Społeczeństwo
Ta branża była obiektem marzeń pracowników. Teraz firmom brakuje rąk do pracy
Społeczeństwo
Uroda pomaga w karierze? Wyniki badania: Polska w światowej czołówce
Społeczeństwo
Nowy sposób na nadmiar bodźców robi karierę w świecie biznesu. Ciemność i cisza