Narzędzie do wykrywania narcyzów podczas rekrutacji. Nowa broń pracodawców

Czy kandydat na pracownika jest narcyzem? Odpowiedzi na to pytanie ma dostarczyć nowe narzędzie.

Publikacja: 29.10.2024 15:25

Test pozwalający „wykrywać” narcyzów podczas rozmowy kwalifikacyjnej opracowali naukowcy z Uniwersyt

Test pozwalający „wykrywać” narcyzów podczas rozmowy kwalifikacyjnej opracowali naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco.

Foto: Hunters Race Unsplash

Od lat w publikacjach dotyczących psychologii dużo miejsca poświęca się osobom ze skłonnościami narcystycznymi, a także ich relacjom z innymi ludźmi, w tym ze współpracownikami. Coraz częściej słychać opinię, że narcyz w miejscu pracy to problem i wyzwanie dla pracodawców i pracowników. Narzędzie, które opracowali kalifornijscy naukowcy, ma pomóc pracodawcy wykryć u kandydata cechy osobowości narcystycznej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak sprawdzić, czy jesteś narcyzem? Dowiesz się tego na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna od lat stanowi najważniejszą metodę oceny wiedzy i umiejętności kandydata na pracownika. Od pewnego czasu coraz więcej organizacji zaczyna przywiązywać równie dużą rolę nie tylko do umiejętności, ale też do cech charakteru danej osoby.

Menedżerowie chcą widzieć w swoich zespołach nie tylko kompetentnych i utalentowanych pracowników, ale również takich, którzy będą dobrze dogadywać się ze współpracownikami. Jednym z typów osobowości, którego jak ognia unikają pracodawcy, jest narcyz.

Czytaj więcej

„Chińskie Vinted” podbija rynek. Nowa zmora europejskich marek luksusowych

Kim są narcyzi? To pełni uroku manipulanci i egoiści o znikomym poziomie empatii. Potrzeby i opinie innych osób rzadko kiedy mają dla nich jakiekolwiek, przez co narcyz niezbyt dobrze sprawdza się w roli członka zespołu.

W pracy narcyz początkowo robi całkiem dobre wrażenie, jest bowiem silnie zorientowany na osiągnięcie celu. Mimo to w dłuższej perspektywie osoba o takim typie osobowości może stwarzać spore problemy — zarówno dla swoich współpracowników, jak i szefa.

Narcyz ma problemy z podejmowaniem decyzji o długofalowym znaczeniu i skupia się przeważnie na bieżących sprawach. Co więcej, osoby o skłonnościach narcystycznych lubią narzucać swój punkt widzenia, a w skrajnych przypadkach także wykorzystywać innych. Taki typ osobowości potrafi więc wprowadzić bardzo toksyczną atmosferę w pracy, co w konsekwencji może podminowywać efektywność całego zespołu.

Ciekawy sposób na uniknięcie zatrudnienia narcyza opracowali naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco. Na potrzeby rekruterów stworzyli oni funkcjonariusz NISE (Narcissism Interview Scale for Employment), który pozwala określić, gdzie w spektrum narcyzmu znajduje się dany kandydat. Artykuł na ten temat pojawił się na łamach czasopisma „Journal of Personality Assessment”.

NISE: kwestionariusz wykrywający osobowość narcystyczną

Zadanie bezpośredniego pytania: „Czy jesteś narcyzem?” podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie ma sensu, bo narzuca ono oczywistą odpowiedź. Z tego powodu naukowcy opracowali wyrafinowany sposób wykrycia silnie narcystycznej osobowości. Ich kwestionariusz umożliwia to właśnie w trakcie rozmowy o pracę, czyli w sytuacji, która jest powszechnie akceptowalnym etapem rekrutacji.

Autorzy badania nie podają szczegółów opracowanego przez siebie testu, bo stałby się on nieprzydatny. Wiadomo jednak, że kwestionariusz zawiera szereg pytań dotyczących poglądów i postaw kandydata, które ujawniłyby się w hipotetycznych sytuacjach zawodowych. W jednym z pytań prosi się go na przykład o opinię na temat bycia liderem zespołu.

Inne pytanie dotyczy sytuacji konfliktowej, w której kandydat nie podziela opinii całej reszty zespołu w kwestii jakiegoś pomysłu. Dodatkowym utrudnieniem jest założenie, że kontynuacja pracy nad projektem wymaga jednomyślnej zgody wszystkich członków zespołu.

Autorzy kwestionariusza podkreślają, że prawdopodobnie każdy człowiek znajduje się gdzieś w spektrum narcyzmu. W ich opinii narzędzie, które stworzyli, służy nie tyle do ostatecznej „diagnozy” osobowości narcystycznej, ale przede wszystkim do określenia tego, czy dana osoba jest konsekwentna w realizacji postawionych jej celów zawodowych – czy nie.

Od lat w publikacjach dotyczących psychologii dużo miejsca poświęca się osobom ze skłonnościami narcystycznymi, a także ich relacjom z innymi ludźmi, w tym ze współpracownikami. Coraz częściej słychać opinię, że narcyz w miejscu pracy to problem i wyzwanie dla pracodawców i pracowników. Narzędzie, które opracowali kalifornijscy naukowcy, ma pomóc pracodawcy wykryć u kandydata cechy osobowości narcystycznej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

Pozostało 88% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze